Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bohaterowie czasów wojny i okupacji na ziemi oświęcimskiej na kartach kalendarza. Nieśli pomoc więźniom KL Auschwitz i walczyli z okupantem

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej po raz trzeci wydało historyczny kalendarz. Tym razem na jego kartach znaleźli się bohaterowie z czasów II wojny światowej i niemieckiej okupacji, którzy nieśli pomoc więźniom obozu Auschwitz-Birkenau i walczyli z Niemcami
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej po raz trzeci wydało historyczny kalendarz. Tym razem na jego kartach znaleźli się bohaterowie z czasów II wojny światowej i niemieckiej okupacji, którzy nieśli pomoc więźniom obozu Auschwitz-Birkenau i walczyli z Niemcami Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej po raz trzeci wydało historyczny kalendarz. Tym razem na jego kartach znaleźli się bohaterowie z czasów II wojny światowej i niemieckiej okupacji, którzy nieśli pomoc więźniom obozu Auschwitz-Birkenau i walczyli z Niemcami. Niektórzy zapłacili za to najwyższą cenę.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Historyczny kalendarz Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

W dwóch poprzednich wydaniach historycznych kalendarzy Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej ilustracjami do poszczególnych miesięcy były fotografie mieszkańców przedstawiające ich codzienne życie.

- Tym razem zdecydowaliśmy się na prezentację 13 z wielu wybitnych postaci związanych z szeroką rozumianą pomocą więźniom obozu Auschwitz

– zaznacza Dorota Mleczko, dyrektor placówki.

Jak dodaje, wybór postaci był po części uzależniony od możliwości dostępu do zdjęć w miarę wysokiej jakości, co jest istotne w przypadku takiego wydawnictwa jak kalendarz. - Temat jest nadal otwarty, chcemy kontynuować prezentację ludzi zaangażowanych we wspomnianą działalność – dodaje Dorota Mleczko.

Pomysł kalendarza z bohaterami trudnych czasów wojny dobrze ocenia Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

- Tak ten kalendarz to dobry pomysł, stał się nośnikiem pokazania sylwetek bohaterów i przypomnienia nam fundamentalnych wartości, o których czasem zapominamy

- zauważa Dagmar Kopijasz. - Sprawdzając zwyczajnie datę mamy okazje także spojrzeć na sylwetki ludzi, dzięki którym - i nie boję się tego powiedzieć, jesteśmy właśnie tu i teraz żyjąc w wolnym kraju - dodaje.

Nieśli pomoc więźniom KL Auschwitz z narażeniem życia

W kalendarzu oprócz zdjęć są krótkie opisy bohaterów i prowadzonej przez nich działalności. Na styczniowej karcie upamiętniona została Janina Kajtoch, nauczycielka z Babic k. Oświęcimia. Była członkiem Związku Walki Zbrojnej a później Armii Krajowej o pseudonimie „Skała”. Poza prowadzeniem tajnego nauczania brała udział w organizowaniu ucieczek więźniów.

Nauczycielkami były również urodzone w Brzeszczach Stanisława Morończyk i Irena Kawala (po mężu Kahanek), które dostarczały więźniom lekarstwa i żywność oraz przekazywały grypsy. Kolejne karty poświęcone są Marii Bobrzeckiej, farmaceutce z Brzeszcz, Stanisławie Faltus (po mężu Smreczyńska), która pomagała więźniom wraz ze swoją siostrą Zofią oraz Władysławie Kożusznik z Przecieszyna i Helenie Płotnickiej. Ta ostatnia za pomoc więźniom sama trafiła do KL Birkenau, gdzie zmarła w obozowym szpitalu.

Podobny los spotkał inną brzeszczankę Janinę Pytlik (po mężu Bałuk) i pochodzącego z Bielan Franciszka Dusika. Pierwsza, uczestnicząca wraz z innymi członkami rodziny m.in. w organizacji ucieczek więźniów, po aresztowaniu przez Niemców została wywieziona do KL Ravensbruck, gdzie doczekała wyzwolenia. Z kolei Franciszek Dusik został uwięziony w KL Auschwitz, gdzie trafił do bloku śmierci. Uciekł z marszu śmierci podczas ewakuacji w styczniu 1945 r. Do obozu Auschwitz trafił także Jan Nosal wraz z żoną Gabrielą. Oboje zginęli.

Inną bohaterką jest urodzona w Oświęcimiu Janina Pomietlarz (po mężu Chałupnik), uczestniczka akcji dożywiania więźniów wraz z mamą Franciszką i siostrami – Apolonią i Stanisławą. Upamiętnieni zostali również ks. Jan Skarbek, wieloletni proboszcza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Oświęcimiu, także zaangażowany w pomoc więźniom i urodzony w Babicach Piotr Szewczyk - uczestnik kampanii wrześniowej, żołnierz Armii Polskiej na Zachodzie. W 1943 roku już jako cichociemny został zrzucony do okupowanej Polski.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto