Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bp Piotr Greger: Św. Maksymilian uczy wiary w potęgę miłości. W 38. rocznicę kanonizacji o. Kolbego w Oświęcimiu [ZDJĘCIA]

OPRAC.: Monika Pawłowska
38 rocznica kanonizacji Maksymiliana Kolbe.
38 rocznica kanonizacji Maksymiliana Kolbe. Robert Karp/Diecezja Bielsko-Żywiecka
- Maksymilian, który dzielił z innymi los obozowej niedoli, objawił pełnię miłości w decyzji poświęcenia własnego życia – powiedział bp Piotr Greger podczas uroczystości 38. rocznicy kanonizacji o. Kolbego, które odbyły się 4 października w Oświęcimiu. Liturgii w oświęcimskim kościele pod wezwaniem franciszkańskiego męczennika przewodniczył biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger, który wcześniej odwiedził celę śmierci na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau.

Rocznicowe uroczystości ku czci patrona diecezji rozpoczęły się na terenie Miejsca Pamięci, gdzie biskup pomocniczy wspólnie z grupą kapłanów i świeckich przeszli przez bramę z napisem „Arbeit Macht Frei” oraz odwiedzili celę w Bloku 11, w której śmiercią męczeńską zginął franciszkanin z Niepokalanowa. Modlono się w ciszy i złożono kwiaty pod Ścianą Straceń i w celi.

Bp Piotr Greger przewodniczył uroczystościom w kościele pw. św. Maksymiliana Męczennika. W homilii zaproponował, by popatrzeć na postać i dzieło św. Maksymiliana w kluczu kilku zdań z fragmentu Pawłowego Listu do gminy chrześcijańskiej w Filippi – „Czyńcie to, czego się nauczyliście, co przejęliście, co usłyszeliście i co zobaczyliście u mnie, a Bóg pokoju będzie z wami” (Flp 4, 9).

- Czego uczy nas św. Maksymilian, w 38. rocznicę kanonizacji? Czego każe nam słuchać i co mamy obserwować, aby godnie świętować rocznicę ogłoszenia przez Kościół tego, co się dokonuje w niebie?

- zapytał biskup i wskazał, że „będąc uczniami Chrystusa, jesteśmy tymi, którzy mają wszystkie dane ku temu, aby uwierzyć w potęgę miłości”.

- Święty Maksymilianie, nasz Patronie, naucz nas docenić wartość miłości; pozwól nam tą miłością żyć i daj nam zdolność dzielić tę miłość z innymi. Święty Męczenniku Oświęcimia, dziękujemy Ci, że byłeś z nami i żyłeś wśród nas. Uwielbiamy Boga za to, że w tajemnicy Świętych Obcowania jesteś obecny z nami: wstawiaj się u Boga w naszych codziennych sprawach. Polecamy Ci sprawę pokoju w świecie i wyrażamy pragnienie ustania trwającej pandemii, która tak mocno paraliżuje nasze codzienne życie. Prosimy Cię w intencjach naszej Ojczyzny i Kościoła w Polsce. Twojemu wstawiennictwu polecamy naszą diecezję, której jesteś głównym patronem - wezwał bp Greger.

Maksymilian Maria Kolbe - najpierw błogosławiony, później święty

Liturgię z biskupem koncelebrowali administrator oświęcimskiej parafii św. Maksymiliana ks. Mariusz Kiszczak, administrator parafii w Brzezince ks. Sławomir Szczotka oraz sekretarz biskupa ks. Robert Kasprowski.
Franciszkanin, św. Maksymilian Maria Kolbe trafił do KL Auschwitz w maju 1941. Trzy miesiące później oddał dobrowolnie życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka. O. Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 r. w bunkrze głodowym, dobity przez hitlerowców zastrzykiem fenolu.

W 1971 r. został beatyfikowany przez papieża Pawła VI. 10 października 1982 r. kanonizacji „męczennika pojednania” dokonał Jan Paweł II.

FLESZ - Reszty nie trzeba, to koniec drobniaków w UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto