Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brak komunikacji z Oświęcimia do Czechowic-Dziedzic

Monika Pawłowska
Dawid Szczepański uparcie dąży do celu, wierzy, że i tym razem uda mu się przekonać marszałka województwa małopolskiego do swoich racji i uruchomienia połączeń kolejowych
Dawid Szczepański uparcie dąży do celu, wierzy, że i tym razem uda mu się przekonać marszałka województwa małopolskiego do swoich racji i uruchomienia połączeń kolejowych Archiwum GK/Bogusław Kwiecień
Od 1 sierpnia mieszkańcy Oświęcimia i Brzeszcz nie mają możliwości dojazdu do Czechowic-Dziedzic. Prywatny przewoźnik z dnia na dzień zlikwidował połączenie busami. Pasażerowie zostali na przysłowiowym lodzie, bo od blisko trzech lat na tej trasie nie jeżdżą także pociągi.

W grudniu 2015 roku Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego likwidację pasażerskich połączeń kolejowych z Oświęcimia do Czechowic przez Brzeszcze uzasadniał ich nierentownością.
Mieszkańcom Oświęcimia, Brzeszcz i okolic, których wielu pracuje bądź uczy się w Czechowicach pozostało podróżowanie busami.

Busy zniknęły z dnia na dzień

Niestety i to połączenie zostało zlikwidowane od 1 sierpnia. Ledwie dzień wcześniej informował o tym pasażerów kierowca busa, a dopiero kilka dni później na przystankach pojawiła się informacja o zawieszeniu kursów.
- Dotychczas przewoźnik nie sygnalizował żadnych problemów, a sposób w jaki poinformował pasażerów o likwidacji połączenia był niedopuszczalny - uważa Dawid Szczepański, prezes Stowarzyszenia na rzecz Gminy Brzeszcze „BRZOST”.

Informacja taka powinna zostać zamieszczona na przystankach z minimum tygodniowym wyprzedzeniem, by podróżni mogli zorganizować jakieś alternatywne formy transportu.
Jak przekonuje, zarówno pasażerowie, którzy tego dnia nie dojechali do pracy w Czechowicach-Dziedzicach, jak i członkowie stowarzyszenia próbowali uzyskać od przewoźnika jakiekolwiek informacje na temat likwidacji tych połączeń, jednak jego telefon milczał.

- Linia była nierentowna, nie będziemy dopłacać do interesu - poinformowała nas przedstawicielka Firmy Transportowej Konkret Bus. - Przykro nam, ale pasażerom pozostaje bus na linii Oświęcim - Bielsko-Biała z przesiadką na Czechowice - dodaje.
I taką opcję pasażerowie zmuszeni byli wybrać. Jadą busem do Bielska i dopiero tam przesiadają się do pociągu lub autobusu, który dowiezie ich do celu. Taki wariant podróży powoduje stratę trzech godzin w obydwie strony.
By zaoszczędzić na czasie, część z nich wybiera jeszcze inny wariant - rano jadą busem przez Bielsko, a po pracy wracają pociągiem Intercity, który odjeżdża z Czechowic kilka minut po 15.

Chcą powrotu pociągów

- W ciągu ostatnich trzech tygodni doskonale widać zwiększoną frekwencję w tym pociągu, co pokazuje tylko, że pociągi na tym odcinku są niezbędne - mówi Dawid Szczepański. Przypomina, że na trasie z Oświęcimia przez Brzeszcze do Czechowic pociągi kursowały nieprzerwanie od 1853 r.
- Aż do 2015 r., kiedy to politycy zdecydowali, że mieszkańcy więcej pociągiem do szkół i zakładów pracy nie pojadą - dodaje społecznik.

Za sprawą podjętych przez niego i stowarzyszenie działań na stacji Brzeszcze-Jawiszowice zatrzymuje się pociąg relacji Kraków-Praga. Także dzięki jego uporowi zasłużeni krwiodawcy jeżdżą za darmo autobusami oświęcimskiego MZK. Teraz za punkt honoru postawił sobie przywrócenie stałego połączenia kolejowego między Oświęcimiem a Czechowicami-Dziedzicami.
W połączeniach kolejowych widzi same plusy. Bus trasę z Oświęcimia do Czechowic pokonywał w 60 minut, a pociąg w zaledwie 45 minut. Z Brzeszcz przejazd busem zabierał 49 minut, a pociągiem zaledwie 24 min. Poza tym cena biletu na busa wynosiła 6,50 zł, a na pociąg 3,50 zł.

Jest przekonany, że skoro udało się stowarzyszeniu przekonać decydentów do weekendowych przejazdów studenckich (zawieszonych na czas wakacji) z Oświęcimia do Krakowa, wydłużając ich dotychczasowy kurs o Brzeszcze i Czechowice, to i tym razem uda się wprowadzić je także w tygodniu.

Pierwsza dobra informacja nadeszła z Małopolskiego Oddziału Przewozów Regionalnych.
- W przypadku zlecenia przez województwo małopolskie połączeń kolejowych relacji Oświęcim-Czechowice Dziedzice - Oświęcim jesteśmy gotowi zarówno pod względem organizacyjnym jak i technicznym niezwłocznie świadczyć usługi - przyznają w Oddziale Przewozów Regionalnych w Krakowie.

Gotowe rozwiązanie dla marszałka
Niezwłocznie po likwidacji busów z Oświęcimia do Czechowic, Stowarzyszenie na rzecz Gminy Brzeszcze „BRZOST” po uzyskaniu pozytywnej opinii Przewozów Regionalnych, wysłało pismo do marszałka województwa z prośbą o przywrócenie połączeń kolejowych. W projekcie rozkładu jazdy założyli pięć par kursów relacji Czechowice Dziedzice- Oświęcim - Czechowice Dziedzice, pozostawiając jednocześnie jako szóstą parę pociągów dotychczasowe studenckie połączenia weekendowe. Propozycje godzin odjazdów dostosowali do typowych zmian godzin pracy w przedsiębiorstwach, a więc odjazdy o godz. 6, 7, 14, 18 i 22. Docelowo chcieliby połączyć kursy z Czechowic do Oświęcimia i z Oświęcimia do Krakowa w jedną relację. To jednak będzie już zadanie przewoźnika.

W oczekiwaniu na spotkanie
Odpowiedzi z Urzędu Marszałkowskiego jeszcze nie ma. W najbliższym czasie ma dojść do spotkania, podczas którego Dawid Szczepański przedstawi swoje argumenty za przywróceniem zlikwidowanych połączeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Brak komunikacji z Oświęcimia do Czechowic-Dziedzic - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto