MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Brudna strona walki przed wyborami samorządowymi w Zatorze i Oświęcimiu. Sprawy trafiły do prokuratury ZDJĘCIA

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Jeszcze na dobre nie zaczęła się kampania przed wyborami samorządowymi, a w Zatorze i Oświęcimiu doszło do sytuacji, których efektem są zawiadomienia do prokuratury
Jeszcze na dobre nie zaczęła się kampania przed wyborami samorządowymi, a w Zatorze i Oświęcimiu doszło do sytuacji, których efektem są zawiadomienia do prokuratury Archiwum Gazety Krakowskiej
Jeszcze na dobre nie zaczęła się kampania przed wyborami samorządowymi, a w Zatorze i Oświęcimiu już doszło do sytuacji, których efektem są zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

SMS-y z paszkwilami w Zatorze

W Zatorze głośno jest o sprawie SMS-ów z paszkwilami anonimowego autora, które z czeskiego numeru otrzymał pracownik Urzędu Miejskiego Tomasz Wieliczko i kilka innych osób na jego temat. Nieoficjalnie mówi się, że zaatakowany samorządowiec przymierza się do startu w wyborach na urząd burmistrza. Stąd fakt szkalowania i zniesławienia jego osoby wiąże się dla niego z nadchodzącą kampanią wyborczą.

Jak podał na swoim profilu FB, zarejestrowany został jego Komitet Wyborczy Wyborców Przyszłość – Razem dla Gminy Zator, ale bez wskazania jeszcze kandydatów na radnych i burmistrza Zatora.

- Osobiście liczę się z tym, że będę atakowany, ale to jak postąpiono w tym przypadku jest nie do przyjęcia i nie mogłem tego zostawić bez reakcji, tym bardziej, że zostały zaatakowane i zastraszone osoby, które ze mną współpracują – mówi Tomasz Wieliczko.

Samorządowiec z Zatora skierował zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu w sprawie o zniesławienie jego osoby. Spodziewa się, że uda się ustalić sprawcę.

- Podjęliśmy w tej sprawie czynności sprawdzające – potwierdza Mariusz Słomka, zastępca prokuratora rejonowego w Oświęcimiu.

Do udziału w nadchodzących wyborach samorządowych w gminie Zator zgłosiły się cztery komitety. Na razie nie są jeszcze znani oficjalnie kandydaci na burmistrza. Wiadomo jedynie, że urzędujący burmistrz Mariusz Makuch nie będzie ubiegał się o reelekcję.

Fałszywe konto na Facebooku prezydenta Oświęcimia

Tymczasem oświęcimska prokuratura podjęła także postępowanie związane z zawiadomieniem złożonym przez prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta w sprawie fałszywego konta na Facebooku. Opublikowano w nim jego dane, zdjęcie i wysłano zaproszenia do polubienia profilu.

Włodarz Oświęcimia powołał się na art. 190a paragraf 2 Kodeksu Karnego, który mówi w szczególności, iż karze pozbawienia wolności do lat 3 podlega kto podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.

- Stworzenie fałszywego konta traktuję jako kolejny element brudnej gry politycznej związanej z nadchodzącymi wyborami samorządowymi. Nieprzypadkowo dzieje się to kilka dni po oficjalnym ogłoszeniu przeze mnie powołania komitetu wyborczego i startu w wyborach samorządowych, w których będę ubiegał się o urząd prezydenta Oświęcimia – zauważył w wydanym oświadczeniu Janusz Chwierut.

Jak dodał, fałszywe konto ma na celu dezinformację oraz zdyskredytowanie jego osoby w oczach mieszkańców. - Nie ma mojej zgody na prowadzenie nieuczciwej i bezprawnej kampanii, która może mieć wiele negatywnych i niepożądanych skutków. Apeluję o uczciwą rywalizację – stwierdził urzędujący prezydent Oświęcimia.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto