Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brzeszcze. Pamiętają o ofiarach Marszu Śmierci więźniów obozu Auschwitz-Birkenau [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Niemcy różnymi drogami pędzili pieszo więźniów w kierunku Gliwic i Wodzisławia. Stamtąd dalej byli wywożeni pociągami do obozów koncentracyjnych w głąb Rzeszy

Wczoraj minęła 73 rocznica Marszu Śmierci. Wieczorem 17 stycznia 1945 r. po ostatnim obozowym apelu, do którego stanęło 67012 więźniów rozpoczęła się ewakuacja więźniów i więźniarek kompleksu obozów KL Auschwitz. Tak rozpoczął się kolejny tragiczny rozdział w historii tego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Żołnierze SS różnymi drogami ewakuacji pędzili pieszo więźniów w kierunku Gliwic i Wodzisławia. Stamtąd dalej byli wywożeni pociągami do obozów koncentracyjnych w głąb Rzeszy.

Jedna z tras przebiegała przez Brzeszcze, gdzie wczoraj uczczono pamięć ofiar Marszu Śmierci. W dniach od 17 – 21 stycznia 1945 roku główną drogą przez Brzeszcze przeszło około 25 tysięcy więźniów .W tej kolumnie znajdowali się również więźniowie z podobozów z miejscowości KL Auschwitz-Bór/Budy i KL Auschwitz-Jawischowitz. Wielu z tej kilkudziesięciotysięcznej grupy więźniarskiej nie wytrzymało już na początku tej długiej morderczej i trudnej pieszej trasy. Zginęli oni z wycieczenia bądź od kul esesmanów.

- 19 stycznia 1945 roku niemiecki burmistrz Brzeszcz nakazał mieszkańcom pochowanie zwłok zmarłych więźniów leżących na trasie ewakuacji począwszy od Rajska przez Brzeszcze aż po koniec Jawiszowic. Zebrano 18 ciał kobiet i mężczyzn. Brzeszcze stały się miejscem pochówki i pierwszej zbiorowej mogiły ofiar ewakuacyjnego Marszu Śmierci. Następna mogiła znajduje się w miejscowości Miedźna - podkreśla Dagmar Kopijasz z Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, która była organizatorem uroczystości upamiętniających wydarzenie sprzed 73 lat.

Na cmentarzu w Brzeszczach są pochowani następujący więźniowie byłego kompleksu niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz: 174315 KOHN ALFRED więzień żydowski, 190325 SAUER BALTHASAR więzień katolik, 190851 WERNER RICHARD więzień żydowski, 69959 GERST (brak danych) więzień żydowski, 16149 (mężczyzna brak danych), WEISS ANNA więźniarka żydowska, A22322 ( kobieta brak danych) więźniarka żydowska, A26059 ( kobieta brak danych) więźniarka żydowska, A27174 ( kobieta brak danych) więźniarka żydowska oraz dwóch niezidentyfikowanych więźniów i siedem niezidentyfikowanych więźniarek

Związane z tą rocznicą uroczystości odbyły się w Brzeszczach na cmentarzu komunalnym, gdzie znajduje grób pomnik ofiar tego marszu. Jest to pierwszy pomnik na długiej sięgającej aż po Wodzisław trasie ewakuacji więźniów.

W uroczystościach udział wzięli: Joanna Florkiewicz Kamieniarczyk w imieniu wojewody małopolskiego Piotra Ćwika, Piotr Hertig w imieniu marszałka województwa małopolskiego Jacka Krupy, przedstawiciele biura poselskiego wicepremier Beaty Szydło, Ewa Pawlusiak w imieniu starosty Zbigniewa Starca i Zarządu Powiatu Oświęcimskiego, Robert Adamczyk wiceburmistrz Brzeszcz, Ryszard Foks - przewodniczący Rady Miejskiej Brzeszcz wraz z radnymi,w imieniu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Teresa Wontor-Cichy i Jacek Lachendro, kombatanci ze Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Brzeszczach, przedstawiciele organizacji społecznych, szkół oraz mieszkańcy i młodzież szkolna.

Honorową wartę pełnili harcerze z 13 Drużyny „Widmo” oraz przedstawiciele Fundacji.

WIDEO: 48 tys. Polaków rocznie umiera przedwcześnie przez smog. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu

Autor: Agencja Informacyjna Polska Press, x-news

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto