Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brzeszcze: praca w kopalni atrakcyjna dla młodych

Monika Pawłowska, Ewelina Żebrak
Uczniowie IV klasy technikum górniczego już nie mogą się doczekać pierwszego dnia pracy
Uczniowie IV klasy technikum górniczego już nie mogą się doczekać pierwszego dnia pracy fot. Ewelina Żebrak
Z wszystkich 10 powiatowych szkół ponadgimnazjalnych w powiecie oświęcimskim jedynie "szóstka" z Brzeszcz nie ma powodów do narzekań. Chętnych do nauki w tej placówce stawiło się tylu, że trzeba było utworzyć dodatkowe klasy. Największą popularnością cieszą się górnicze kierunki.

Fakty24: Zobacz najświeższe informacje z Krakowa i Małopolski!

Dyrekcja Powiatowego Zespołu nr. 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach twierdzi, że powodem takiej sytuacji jest gwarantowana praca. - Nasi uczniowie po zakończeniu edukacji dostają certyfikaty gwarantujące zatrudnienie w kopalni - mówi Anna Kasprzyk-Hałat, dyrektor szkoły. - Kompania Węglowa daje pracę we wszystkich swoich oddziałach, jednak większość absolwentów wybiera KWK Brzeszcze - dodaje.

W ubiegłym roku szkoła uruchomiła osiem górniczych klas. W tym roku aż dwie więcej. Wszystkich uczniów jest w tej szkole 916. W pierwszych klasach, łącznie ze szkołą wieczorową, naukę rozpoczęło 371 osób. W tym roku młodzież "rzuciła" się na szkołę zawodową. Wielu uświadomiło sobie, że lepiej mieć pewny fach w ręku niż maturę w szufladzie. Przyszli górnicy są już po pierwszych badaniach.

- Zbadał ich lekarz medycyny pracy i orzekł, że są zdolni do zjazdu na dół - mówi dyrektor szkoły. - Przepisy o dopuszczeniu do pracy pod ziemią są i mocno zaostrzone - dodaje.

Szkoła kształci również przyszłych górników w policealnym, uzupełniającym technikum. - Staramy się nie "produkować" bezrobotnych - mówi Anna Kasprzyk-Hałat. - Dorośli absolwenci nie mają gwarancji pracy, ale i tak nie zdarzyło się, żeby nie zostali przyjęci. Jeśli stan zdrowia nie pozwala im na pracę pod ziemią, dostają ofertę na powierzchni - dodaje dyrektor.

Wielu uczniów klasy górniczej wybrało kierunek zgodnie z rodzinną tradycją. - Mój tata, dziadek i wujek pracują w kopalni - mówi Adam Płoszczyca, uczeń czwartej klasy. - Decyzję o takiej przyszłości podjąłem bez niczyjej pomocy. Chcę iść w ślady tych, którzy są dla mnie autorytetem.

W klasie Adama są tylko trzej uczniowie, którzy mieszkają w Brzeszczach. Reszta kolegów dojeżdża z okolicznych wiosek i miast. Do technikum przyszli, aby mieć gwarantowaną pracę.

- Chodzi w dużej mierze o pieniądze - mówi Radosław Merta z Przecieszyna. - Kończąc tę szkołę mamy większe szanse na zatrudnienie, a wiadomo jak jest teraz na rynku pracy. Do tego górnicza pensja zachęca jak mało która. Kilka tysięcy na koncie każdego miesiąca jest na pewno sukcesem - dodaje chłopak.
Prawie każdy uczeń tej klasy ma w rodzinie przynajmniej jedną osobą pracującą w kopalni. Jak zgodnie twierdzą, to już rodzinna tradycja.

Gdzie czeka praca na uczniów:
KWK Knurów-Szczygłowice, KWK Sośnica-Makoszowy (Zabrze), KWK Bielszowice (Ruda Śląska), KWK Bobrek-Centrum (Bytom), KWK Halemba-Wirek (Ruda Śląska), KWK Pokój (Ruda Śląska), KWK Bolesław Śmiały (Łaziska Górne), KWK Brzeszcze (Brzeszcze), KWK Piast (Bieruń), KWK Ziemowit (Lędziny), KWK Chwałowice (Rybnik), KWK Jankowice (Rybnik), KWK Marcel (Radlin), KWK Anna (Rydułtowy)

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto