Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brzeszcze przejmują tereny po kopalni "Wschód" Jak je zagospodarować? Galeria zdjeć

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Łączna powierzchnia przekazanego gruntu gminie Brzeszcze przez SRK wynosi blisko 65 tys. m kw. Znajduje się na nim także kilkanaście budynków
Łączna powierzchnia przekazanego gruntu gminie Brzeszcze przez SRK wynosi blisko 65 tys. m kw. Znajduje się na nim także kilkanaście budynków UG w Brzeszczach
Brzeszcze przejęły od Spółki Restrukturyzacji Kopalń jako darowiznę tereny oraz obiekty byłej KWK Brzeszcze "Wschód". Rewitalizacja i zagospodarowanie tych terenów pogórniczych ma być wielką szansą na przyszłość gminy. Jest już opracowana wstępna koncepcja, która przewiduje powstanie na obszarze kilkudziesięciu hektarów kilku stref: przedsiębiorczości, kultury i historii oraz centrum dla mieszkańców, pełniącego funkcję rynku.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Darowizna SRK dla gminy Brzeszcze

Profesor AGH dr hab. inż. Anna Ostręga z Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami, będąca koordynatorem opracowania przygotowanego z zespołem 55 Architekci podkreśla, że obszary po nieczynnej KWK Brzeszcze Wschód mają duży potencjał. Kolejnym ważnym krokiem do jego wykorzystania było przekazanie jej terenów w formie darowizny na rzecz gminy przez SRK.

- Ta decyzja pozwala nam podjąć kolejne kroki związane z przygotowaniem szczegółowych projektów i dokumentacji dotyczących rewitalizacji pod kątem potrzeb mieszkańców gminy

- mówi Magdalena Jasek z Wydziału Promocji i Rozwoju Urzędu Gminy w Brzeszczach.

Łączna powierzchnia przekazanego gruntu wynosi blisko 65 tys. m kw. o wartości rynkowej ok. 11,2 mln zł. Jest tu też kilkanaście budynków i budowli zespołu zabudowy szybów Andrzej III i Andrzej IV, a także m.in. budynki nadszybia i wieże nadszybowe, budynki maszyn wyciągowych. Same budynki warte są przeszło 7 mln 300 tys. zł.

- Cieszymy się widząc, że gmina ma już gotową koncepcję przyszłego wykorzystania takiego obszaru. I to nie tylko jako pomysł, lecz gotowe opracowanie wstępne - powiedział wiceprezes Zarządu SRK SA Piotr Bojarski po podpisaniu umowy, przekazując burmistrzowi Radosławowi Szotowi symboliczny klucz do dawnej kopalni.

Gminy Brzeszcze od ponad 2 lat podejmuje działania dotyczące pozyskania wsparcia z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. - Miasto Brzeszcze wyrosło wokół kopalni i mieszkańcy nie wyobrażają sobie, że tej kopalni mogłoby zabraknąć - zauważyła wspomniana Magdalena Jasek podczas niedawnego spotkania poświęconego zagospodarowaniu terenów po kopalni Wschód. - Ale już teraz trzeba myśleć o tym co będzie, o przygotowaniu przyszłości - dodała.

Dwa warunki Brzeszcze już spełniły. Mają koncepcję i mają teren. Trzeci kluczowy to źródło finansowania. Obecny na spotkaniu wicemarszałek Józef Gawron, pełnomocnik Zarządu Województwa Małopolskiego ds. Sprawiedliwej Transformacji zadeklarował, że Małopolska zachodnia to region, który nie pozostanie bez wsparcia. Podkreślił, że środki, które już teraz są zagwarantowane w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla Małopolski w wysokości ponad 250 mln euro, są przeznaczone właśnie na takie projekty jak brzeszczański.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to jedno z narzędzi Europejskiego Zielonego Ładu. Jest przeznaczony dla regionów, których gospodarki opierają się w znacznym stopniu na wydobyciu węgla i przemyśle towarzyszącym, a tym samym są narażone na negatywne skutki społeczne transformacji. FST przewiduje dla Polski kwotę ok. 4,4 miliarda euro.

Brzeszcze będą miały rynek?

W Brzeszczach zdają sobie sprawę, że rewitalizacja i zagospodarowanie to nie jest kwestia kilku lat.

- Widzieliśmy zagospodarowane tereny pogórnicze za granicą. Jesteśmy świadomi, że realizacja zamiarów to zadanie na kilkanaście do kilkudziesięciu lat. Ale wiemy też, że jest to możliwe do wdrożenia

 - podkreślał burmistrz Radosław Szot.
Przygotowana koncepcja obejmuje m.in. utworzenie przestrzeni publicznej, pełniącej funkcje rynku, centrum, którego Brzeszcze nie mają, bo główna idea przedsięwzięcia skupiać się będzie na poprawie życia mieszkańców gminy.
Druga strefa zabytkowa ma być przeznaczona dla funkcji ekspozycyjnych, opowiadających dzieje kopalni, w tym o tragicznym okresie II wojny światowej i pracy więźniów z podobozu KL Auschwitz-Jawischowitz. Istotnym elementem zagospodarowania będą funkcje usługowe i produkcyjne neutralne dla klimatu, a więc korzystające z energii odnawialnej. Swoje plany mają już spółka Węglokoks, przymierzająca się do uruchomienia farmy fotowoltaicznej czy Tauron Nowe Technologie, który już zbudował instalacje do odzysku metanu z wyrobisk górniczych Zakładu Górniczego Brzeszcze.

Obok wymienionych dwóch spółek i SRK, partnerami gminy w tym przedsięwzięciu są: Akademia Górniczo-Hutnicza, Agencja Komunalna w Brzeszczach, Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Brzeszcze przejmują tereny po kopalni "Wschód" Jak je zagospodarować? Galeria zdjeć - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto