Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brzezinka. Obchody Dnia Pamięci o Wysiedlonych na ziemi oświęcimskiej w związku z budową niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Przed Tablicami Pamięci znajdującymi się w przed Bramą Śmierci w Brzezince odbyły się obchody Dnia Pamięci o Wysiedlonych mieszkańcach ziemi oświęcimskiej
Przed Tablicami Pamięci znajdującymi się w przed Bramą Śmierci w Brzezince odbyły się obchody Dnia Pamięci o Wysiedlonych mieszkańcach ziemi oświęcimskiej Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu / Rafał Lorek
Dzisiaj, 22 kwietnia w Brzezince odbyły się obchody Dnia Pamięci o Wysiedlonych mieszkańcach ziemi oświęcimskiej w związku budową przez Niemców obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Przed Tablicami Pamięci znajdującymi się w przed Bramą Śmierci byłego obozu złożono kwiaty i zapalono znicze.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kilkanaście tysięcy wysiedlonych mieszkańców Oświęcimia i ziemi oświęcimskiej

W związku z budową obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau Niemcy od 1940 roku rozpoczęli systematyczne wysiedlenia mieszkańców Oświęcimia i ziemi oświęcimskiej. Pierwszy etap nastąpił w czerwcu 1940 roku. Potem były kolejne aż do wiosny 1941 roku.

- W sumie w efekcie masowych wysiedleń z Oświęcimia i okolic usunięto około 17 tys. osób. Całkowicie zniszczono osiem wsi

- podkreślają przedstawiciele Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Wiosną 1941 Niemcy wysiedlili mieszkańców: Brzezinki, Broszkowic, Babic, Harmęż, Pław, Boru, Rajska, Klucznikowic oraz Oświęcimia Zasole. Niemieckie władze obozu dążyły do usunięcia z okolicy świadków zbrodni dokonywanych przez SS. Materiał z rozbiórki opuszczonych domów i zabudowań gospodarczych był przeznaczany na budowę obozu Birkenau.

W uroczystościach w Brzezince upamiętniających tragiczne wydarzenia sprzed 81 lat wzięły udział m.in. delegacje samorządowe władz Powiatu Oświęcimskiego z wiceprzewodniczącym rady powiatu Piotrem Śreniawskim i członkiniami zarządu Teresą Jankowską i Grażyną Kopeć, gminy Oświęcim z wójtem Mirosławem Smolarkiem, przedstawiciele osób poszkodowanych w wyniku wysiedleń, organizacji i stowarzyszeń oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Pomnik – Dzieci - Więźniów KL Auschwitz-Birkenau w Brzezince.

Dyrektorka Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim Jadwiga Szczerbowska, które było organizatorem obchodów zauważyła, że tegoroczna rocznica przypada w szczególnych okolicznościach. - Jesteśmy świadkami exodusu mieszkańców Ukrainy, którzy uciekają przed wojną i u nas szukają bezpiecznego schronienia - powiedziała.

Wójt Mirosław Smolarek z kolei podziękował mieszkańcom gminy za ich otwarte serca i bezustanną pomoc okazywaną sąsiadom zza wschodniej granicy. Poruszającym momentem była modlitwa o pokój, którą poprowadził proboszcz parafii w Brzezince ks. Sławomir Szczotka.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto