MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bubel prawny może drogo kosztować stawiających domy

Marta Biernacka
Od stycznia nowe duże mieszkania i domy znacznie zdrożeją! Nie jest to efekt podwyżek cen materiałów budowlanych czy pensji robotników, ale skutek błędów w nowej ustawie o zmianie podatku VAT w budownictwie z września ...

Od stycznia nowe duże mieszkania i domy znacznie zdrożeją! Nie jest to efekt podwyżek cen materiałów budowlanych czy pensji robotników, ale skutek błędów w nowej ustawie o zmianie podatku VAT w budownictwie z września tego roku. Błędy poważnie uderzą po kieszeni nie tylko osoby, które po nowym roku rozpoczną budowę domu czy kupią duże mieszkanie.

Niedopatrzenia prawodawców będą drogo kosztować również tych, którzy są w trakcie budowy albo spłacania rat za mieszkanie, które kupili w tym roku. Ustawa utrzymuje 7-proc. preferencyjną stawkę VAT na zakup, budowę, rozbudowę, modernizację mieszkań do 150 mkw. oraz domów jednorodzinnych do 300 mkw. Powierzchnia ponad te limity zostanie opodatkowana 22-proc. VAT-em. Zacznie w całości obowiązywać od 1 stycznia. - Problem w tym, że rząd nie przygotował do niej przepisów przejściowych - mówi Maciej Grochulski z kancelarii KPT Doradcy Podatkowi.

Właścicieli dużych nieruchomości czeka więc już za 6 tygodni niemiła niespodzianka, na którą większość nie miała czasu się przygotować. Nowe przepisy niosą ze sobą poważne konsekwencje np. dla właścicieli mieszkań kupionych w ubiegłym roku na raty, ponieważ od stycznia wzrośnie wysokość rat. A to są kwoty naprawdę wysokie. Adam Hajewski kupił w październiku 200-metrowy apartament w Warszawie po 10 tys. zł za metr. Od stycznia za każdy z 50 m powyżej ustawowego limitu 150 m powierzchni mieszkania będzie musiał zapłacić 15 proc. więcej.

Łącznie za te dodatkowe 50 m zapłaci 75 tys. więcej! W takiej samej sytuacji jest obecnie w Polsce co najmniej kilka tysięcy osób. Według danych Centrum Badań i Analiz Rynku ASM około 3,3 proc. Polaków buduje duże domy(w2006r.wydano66850 pozwoleń na budowę). Jak szacują analitycy, wielkie lokale stanowią około 2 proc. wszystkich mieszkań oddawanych rocznie do użytku ( w 2006r.oddano 144,2 tys. mieszkań).

- Właściciele, żeby uniknąć większych kosztów, powinni spłacić część lub wszystkie raty za swoje mieszkania jeszcze w tym roku. Oczywiście jeśli mają na to pieniądze - mówi Maciej Grochulski. Osoby,które są w trakcie budowy domu lub ją chcą rozpocząć, też mogą się ratować. Jak najszybciej powinni rozliczyć się z ekipami budowlanymi i remontowymi i zapłacić za wszystkie prace. Należy zażądać wystawienia faktur (z 7-proc. VAT-em), np. za wymianę okien, kaloryferów, malowanie, wylewkę fundamentów. - Można też zapłacić firmie budowlanej czy remontowej zaliczkę na poczet dalszych prac remontowych lub budowy całego domu przed styczniem.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wniesienia zaliczki. W efekcie, nawet jeśli remont czy budowa ruszą po nowym roku, powinny być objęte 7-proc. VAT-em - mówi Arkadiusz Michaliszyn, partner w kancelarii Cameron McKenna. Ostateczna interpretacja nowych przepisów będzie jednak należała do urzędów skarbowych. A te nie zawsze są przychylne podatnikom. Może się zdarzyć, że np. zakwestionują niższy VAT od spłaconych wcześniej rat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto