Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełmek i jego mieszkańcy na archiwalnych zdjęciach. Niecodzienna historia w albumach Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska. Galeria

Opracowanie: Bogusław Kwiecień
Mieszkańcy Chełmka, Bobrka, Gorzowa na archiwalnych fotografiach z albumów Gminnej Spółdzielni to niecodzienny zapis historii gminy z lat 70. i 80. ub. wieku
Mieszkańcy Chełmka, Bobrka, Gorzowa na archiwalnych fotografiach z albumów Gminnej Spółdzielni to niecodzienny zapis historii gminy z lat 70. i 80. ub. wieku Zbiory MOKSiR Chełmek / Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska"
Mieszkańcy Chełmka, Bobrka, Gorzowa na archiwalnych fotografiach to niecodzienny zapis historii chełmeckiej gminy z lat 70. i 80. ub. wieku w albumach i księgach pamiątkowych Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", które po likwidacji przekazała Miejskiemu Ośrodkowi Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku. Przejdź do galerii i zobacz bogaty materiał zdjęciowy udostępniony przez chełmecki MOKSiR.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Mieszkańcy Chełmka, Bobrka i Gorzowa na archiwalnych fotografiach

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji Waldemar Rudyk podkreśla, że materiały, które trafiły do placówki stanowią bezcenny materiał historyczny i faktograficzny.

- Wybór archiwalnych fotografii z terenów Chełmka, Bobrka i Gorzowa ukazuje spektrum potocznego życia, pracy i spędzania wolnego czasu w latach 70. i 80. ubiegłego wieku - mówi Waldemar Rudyk.

Jak dodaje, stanowią one istotny rys historyczny miasta i gminy w związku m.in. ze znaczeniem, jakie odgrywała w tamtym okresie Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" w Chełmku. Spółdzielnia była znaczącym pracodawcą, m.in. w sieci sklepów, magazynów, punktów skupu, masarni, piekarni, lokali gastronomicznych. Wizytówką przez wiele lat była chełmecka restauracja i kawiarnia "Ciżemka".

Spółdzielnia, czego dowodzą także przekazane materiały, odgrywała także ważną rolę, jako organizator życia społecznego i kulturalnego w formie corocznych dożynek czy prowadzenia wiejskich domów kultury. - Jako animatorzy kultury, sportu i rekreacji, czujemy się spadkobiercami i kontynuatorami ich działań i idei - dodaje dyrektor Rudyk.

Według niego, historia chełmeckiej spółdzielczości, znaczenie spółdzielczej działalności mieszkańców zasługuje na gruntowne i obiektywne opracowanie.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto