Chełmek i jego mieszkańcy na archiwalnych zdjęciach. Niecodzienna historia w albumach Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska. Galeria

Opracowanie: Bogusław Kwiecień
Mieszkańcy Chełmka, Bobrka, Gorzowa na archiwalnych fotografiach z albumów Gminnej Spółdzielni to niecodzienny zapis historii gminy z lat 70. i 80. ub. wieku
Mieszkańcy Chełmka, Bobrka, Gorzowa na archiwalnych fotografiach z albumów Gminnej Spółdzielni to niecodzienny zapis historii gminy z lat 70. i 80. ub. wieku Zbiory MOKSiR Chełmek / Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska"
Mieszkańcy Chełmka, Bobrka, Gorzowa na archiwalnych fotografiach to niecodzienny zapis historii chełmeckiej gminy z lat 70. i 80. ub. wieku w albumach i księgach pamiątkowych Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", które po likwidacji przekazała Miejskiemu Ośrodkowi Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku. Przejdź do galerii i zobacz bogaty materiał zdjęciowy udostępniony przez chełmecki MOKSiR.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Mieszkańcy Chełmka, Bobrka i Gorzowa na archiwalnych fotografiach

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji Waldemar Rudyk podkreśla, że materiały, które trafiły do placówki stanowią bezcenny materiał historyczny i faktograficzny.

- Wybór archiwalnych fotografii z terenów Chełmka, Bobrka i Gorzowa ukazuje spektrum potocznego życia, pracy i spędzania wolnego czasu w latach 70. i 80. ubiegłego wieku - mówi Waldemar Rudyk.

Jak dodaje, stanowią one istotny rys historyczny miasta i gminy w związku m.in. ze znaczeniem, jakie odgrywała w tamtym okresie Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" w Chełmku. Spółdzielnia była znaczącym pracodawcą, m.in. w sieci sklepów, magazynów, punktów skupu, masarni, piekarni, lokali gastronomicznych. Wizytówką przez wiele lat była chełmecka restauracja i kawiarnia "Ciżemka".

Spółdzielnia, czego dowodzą także przekazane materiały, odgrywała także ważną rolę, jako organizator życia społecznego i kulturalnego w formie corocznych dożynek czy prowadzenia wiejskich domów kultury. - Jako animatorzy kultury, sportu i rekreacji, czujemy się spadkobiercami i kontynuatorami ich działań i idei - dodaje dyrektor Rudyk.

Według niego, historia chełmeckiej spółdzielczości, znaczenie spółdzielczej działalności mieszkańców zasługuje na gruntowne i obiektywne opracowanie.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto