Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełmek: w kranach czysta woda za dwa lata

Paulina Łysak
Maria Lignar narzeka, że często z kranu leci brudna i mętna woda
Maria Lignar narzeka, że często z kranu leci brudna i mętna woda fot. Paulina Łysak
Mieszkańcy Chełmka mają powody do narzekań. Od kilku tygodni w ich kranach leci mętna woda. By zagrzać wodę na herbatę czy ugotować obiad, wiele osób kupuje w marketach pięciolitrowe baniaki z mineralną albo tak jak Maria Lignar, mieszkanka jednego z bloków przy ulicy Piłsudskiego, kranówkę przegotowuje dwa razy.

Wejdź na: Serwis Specjalny Wybory 2011

- Za pierwszym razem na wrzątku tworzy się żółtawa piana. Za drugim jest już lepiej. Jednak i tak strach ją pić, bo nie wiadomo, czy nie ma w niej bakterii - mówi pani Maria.

Podobnego zdania jest Aneta Szczepanek. Kilka dni temu po kąpieli jej synkowi wyskoczyła na ciele wysypka. Musiała pójść z nim do lekarza. Dodaje, że nawet uprana bielizna nie jest tak czysta jak powinna.

Krzysztof Tokarski, prezes zarządu Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej, przyznaje, że parametry wody z ujęcia Gamrot w Dziećkowicach znów się pogorszyły. Woda jest badana codziennie w specjalistycznym laboratorium w Bielsku-Białej.

- Dotychczasowe wyniki badań mikrobiologicznych nie wykazały jednak obecności jakichkolwiek bakterii - podkreśla prezes Tokarski.

Jest szansa, że w najbliższych latach skończą się w Chełmku problemy z wodą. Gmina szykuje się do budowy i modernizacji systemu wodociągowego. Do końca tego roku ma zostać opracowany projekt tej inwestycji. Początek prac zaplanowano na początek przyszłego roku, a zakończenie na czerwiec 2013 roku.

- Efektem tej inwestycji będzie zmiana sposobu uzdatniania wody. Skorzystają z tego mieszkańcy, ponieważ woda będzie nie tylko lepszej jakości, ale też i smaczniejsza - zapewnia Andrzej Saternus, burmistrz Chełmka.

Budowa i modernizacja wodociągów kosztować ma blisko 12 milionów złotych. 85 procent tej kwoty pochodzić będzie ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowiska. Pozostałe 15 procent to pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Wyłoniony został również wykonawca. Jest nim konsorcjum dwóch firm - Gutkowski i Gutkowski Sp. z.o.o z siedzibą w Lesznie. Na pewno to dobra wiadomość, że mieszkańcy Chełmka do inwestycji nie będą musieli dokładać z własnej kieszeni.

Kontrakt zakłada między innymi budowę odcinka łączącego wodociąg KRAK II ze stacją uzdatniania wody przy ulicy Żeromskiego w Chełmku i odcinka wodociągu łączącego stację z wodociągiem przy ulicy Tuwima, wymianę i montaż urządzeń przy ujęciu wody Gamrot i w komorach pomiarowych.

- Mam nadzieję, że po tych pracach woda wreszcie będzie czysta. Na razie strach ją pić - podkreśla Maria Lignar.

Skąd Chełmek bierze wodę pitną

Ujęcie wody Gamrot zlokalizowane jest w trójkącie trzech miast Imielina, Chełmu Śląskiego i Dziećkowic. Został wybudowany w latach 70. ubiegłego wieku. Ujęcie wody przeznaczone jest do produkcji i dostawy wody pitnej. Wodę pobiera Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, MZGK Chełmek i Przedsiębiorstwo Usług Wodociągowych HKW Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej, które jest obecnie właścicielem i zarządcą zbiornika.

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto