"Chemik" w Oświęcimiu 30 i 50 lat temu. Historia popularnej oświęcimskiej szkoły zapisana obiektywem aparatu [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Historię popularnego "Chemika" w Oświęcimiu pisało kilka pokoleń młodzieży i nauczycieli. To był czas nauki, ale także spotkań, wycieczek szkolnych, zabaw, zmagań sportowych, czy udziału w imprezach państwowych
Historię popularnego "Chemika" w Oświęcimiu pisało kilka pokoleń młodzieży i nauczycieli. To był czas nauki, ale także spotkań, wycieczek szkolnych, zabaw, zmagań sportowych, czy udziału w imprezach państwowych Archiwum Powiatowego Zespołu nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu
Udostępnij:
Powiatowy Zespół nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu, czyli popularny "Chemik" może pochwalić się bardzo bogatą historią, którą pisały kolejne pokolenia młodzieży i nauczycieli. Można ją odnaleźć m.in. na zdjęciach ze szkolnego albumu sprzed 30, 40, 50 lat i jeszcze starszych. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

"Chemik" w Oświęcimiu to już prawie 75 lat historii

W 1947 roku otwarto w Dworach Szkołę Przemysłową Państwowych Zakładów Syntetycznych dla 300 uczniów, składającą się z wydziałów: mechanicznego, elektrycznego i chemicznego.

Tak zaczęła się historia popularnego w Oświęcimiu "Chemika".

Początkowo siedziba szkoły znajdowała się w barakach położonych przy ul. Chemików, w rejonie dzisiejszych obiektów sportowych. W latach 1948 – 1950 istniała też w Dworach Szkoła Przysposobienia Przemysłowego Nr 37, w której wykształcenie zawodowe zdobywało ok. 500 uczniów - junaków Służby Polsce.

Rok 1950/1951 przyniósł reorganizację systemu szkolnictwa przyzakładowego. Powstał Zespół Państwowych Szkół Chemicznych w Dworach, integrujący Technikum Chemiczne, Gimnazjum i Liceum Przemysłowe, Zasadniczą Szkołę Zawodową oraz Szkołę Przemysłową. Szkoły i warsztaty szkolne zlokalizowano w obiektach przyzakładowych, przy bramie „H” do Zakładów Chemicznych.

W 1962 roku otwarty został pierwszy budynek szkolny przy ul. Bema na os. Chemików, a siedem lat później oddano do użytku drugą część gmachu.

System organizacji szkół w "Chemiku" zmieniał się jeszcze kilka razy. Wreszcie 1 września 1999 roku po połączeniu Zespołu Szkół Zawodowych z Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego powstał Powiatowy Zespół Nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie