Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co było na maturze z polskiego 2023? Arkusz CKE, zadania, tematy. "Pan Tadeusz" i "Lalka" na maturze z języka polskiego

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Język polski, poziom podstawowy - Formuła 2023
Język polski, poziom podstawowy - Formuła 2023 CKE
W czwartek 4 maja o godz. 9.00 uczniowie rozpoczęli maturę z języka polskiego, a zakończyli ją o godz. 13.00 (formuła 2023) i o godz. 11.50 (formuła 2015). Co było na maturze i jak poradzili sobie uczniowie z językiem polskim na poziomie podstawowym? Alicja Gawron z I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie ocenia, że pytania na maturze z języka polskiego nie były szczególnie trudne. - W porównaniu z próbną maturą pytania w testach były bardziej ogólne - mówi krakowska maturzystka. Publikujemy arkusze CKE. Zobacz jakie były zadania.

Co było na maturze z polskiego? Tematy i opinie uczniów - nowa formuła

Pierwszy rocznik absolwentów przywróconych 4-letnich liceów zdaje maturę na nowych zasadach, w formule 2023. Alicja Gawron z I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie ocenia, że pytania na maturze z języka polskiego nie były szczególnie trudne. - W porównaniu z próbną maturą pytania w testach były bardziej ogólne - mówi krakowska maturzystka.

Jeśli chodzi o wypracowanie, Alicja wybrała pierwszy temat: "Człowiek - istota pełna sprzeczności".

- Różnica w tej naszej nowej maturze w stosunku do wcześniejszej jest taka, że nie ma podanej lektury, do której trzeba się odnieść. I to w pewnym sensie jest ułatwieniem, daje nam więcej mobilności, pola do popisu. A z drugiej strony może być utrudnieniem, skoro nie mamy z góry nadanego kierunku - tłumaczy absolwentka "Nowodworka". Alicja Gawron w swojej rozprawce dowodziła, że człowiek jest istotą pełną sprzeczności, sięgając po "Konrada Wallenroda", "Lalkę" oraz przywołując postać Soni ze "Zbrodni i kary".

Natomiast wybierający drugi temat wypracowania mieli odpowiedzieć w swojej pracy na pytanie: co sprawia, że człowiek staje się bohaterem dla drugiego człowieka. Ten temat wybrała Marta Skowron, która planuje studiować psychologię. Lektury, do których się przy tym odniosła, to "Dżuma", "Zdążyć przed Panem Bogiem" i "Zbrodnia i kara".

Nowością na tej maturze z polskiego na nowych zasadach były dwa arkusze egzaminacyjne (jeden z testami, drugi z wypracowaniem) i wydłużony do czterech godzin czas na napisanie egzaminu. Maturzystki z I LO z którymi rozmawialiśmy, wyszły z egzaminu około pół godziny przed końcem.

Spośród zadań testowych absolwenci liceum zapamiętali np. to, w którym były podane definicje pozytywizmu i Młodej Polski, a do nich trzeba było dopasować odpowiedni cytat, fragment utworu.

- Było to banalnie proste. Generalnie były zadania, w których trzeba się było rozpisać naprawdę dużo, a w innych tylko trzeba było coś zaznaczyć - a za każde był jeden punkt. Czasami nie odwzorowywało to ilości włożonego w odpowiedź wysiłku i wiedzy - kwituje Alicja z I LO w Krakowie.

Matura 2023 stara formuła. Jakie były tematy?

Na maturze z języka polskiego w starej formule 2015, którą zdawali uczniowie m.in. 4-letnich techników, z lektur pojawiły się "Pan Tadeusz" i "Lalka". Jeden z tematów wypracowań brzmiał: "Wpływ niespodziewanych okoliczności na zachowanie człowieka".

Był podany do tego fragment z "Pana Tadeusza" o polowaniu, ten, kiedy zaatakował niedźwiedź. Trzeba było odnieść się też do całości utworu i jeszcze do innego tekstu kultury - mówił nam krakowski maturzysta Rafał Buratowski, absolwent Technikum Mechanicznego nr 1, który myśli o studiach na AGH.

Jak relacjonowali nam maturzyści z technikum, na ich maturze było też m.in. pytanie o funkcje językowe, tekst o dialogu i tekst o rozumieniu obrazów.

Dosyć trudne było pytanie za trzy punkty do lektury z gwiazdką. Odnosiło się do "Lalki", ale jeszcze pod spodem było jedno pytanie i trzeba było odnieść się do podanego fragmentu i jeszcze do całości utworu - dodaje Rafał Buratowski. Na napisanie egzaminu z polskiego na poziomie podstawowym wykorzystał cały dostępny czas.

Matura z języka polskiego 2023

Prawie 25,7 tys. uczniów małopolskich szkół średnich rozpoczęło w czwartek 4 maja maturę egzaminem z języka polskiego.
Nową maturę - w formule 2023 - zdaje pierwszy rocznik licealistów, którzy skończyli przywrócone czteroletnie ogólniaki. Natomiast według starych zasad egzaminy zdają młodzi ludzie opuszczający technika, bowiem jest to ostatni rocznik kończący technikum czteroletnie. Formuła 2023 będzie obowiązywać przyszłorocznych maturzystów ze szkół technicznych - a więc pierwszy rocznik absolwentów 5-letnich techników.

Oprócz tegorocznych absolwentów liceów, techników i szkół branżowych II stopnia egzaminy będą zdawać również abiturienci z poprzednich lat - ci, którzy poprzednio nie przystąpili do matury po ukończeniu szkoły, oblali lub chcą poprawić swój słaby wynik - a także osoby, które kształciły się za granicą czy takie, które uzyskały świadectwo po zdaniu egzaminów eksternistycznych. W sumie więc w całym województwie przystępuje do egzaminu maturalnego ponad 30 tys. osób, które są po intensywnych przygotowaniach, w pełni gotowości, ale i zestresowane.

Przedmioty dodatkowe, które wybrali małopolscy maturzyści

Każdy maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z polskiego, z matematyki i z języka obcego. Każdy też obowiązkowo zdaje jeden pisemny egzaminu na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego - na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), czyli egzamin z tzw. przedmiotu dodatkowego.

Według danych, które uzyskaliśmy od Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie, tegoroczni absolwenci przystępujący do egzaminów w Małopolsce najchętniej wybierali jako dodatkowe następujące przedmioty:

  • język angielski - poziom rozszerzony - 19 353 osób
  • matematyka - poziom rozszerzony - 8 571
  • język polski - poziom rozszerzony - 5 763
  • geografia - poziom rozszerzony - 5 725
  • biologia - poziom rozszerzony - 4 230
  • chemia - poziom rozszerzony - 2 147
  • historia - poziom rozszerzony - 1 564
  • wiedza o społeczeństwie - poziom rozszerzony - 1 243
  • fizyka - poziom rozszerzony - 1 169
  • informatyka - poziom rozszerzony - 1 075.

Na dalszych miejscach znalazły się zdawane na na poziomie rozszerzonym np.: historia sztuki (502 zdających), język niemiecki (297), filozofia (129), język hiszpański (63), język francuski (48), historia muzyki (39).

Wszyscy w tym roku zdają także dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i z języka obcego. Na ustnym z polskiego według nowej formuły każdy absolwent 4-letniego liceum wylosuje zestaw egzaminacyjny składający się z dwóch zadań. Pierwsze - pytanie z puli zadań jawnych, ogłoszonych wcześniej przez Centralną Komisję Egzaminacyjną - będzie z zakresu lektury obowiązkowej; drugie - ma dotyczyć zagadnienia związanego z literaturą lub z innymi dziełami sztuki albo językiem. Zdający otrzymają fragment tekstu literackiego, ikonograficznego lub językowego i na jego podstawie będą musieli odpowiedzieć na zadane pytanie, jednocześnie odwołując się do innego tekstu kultury albo utworu literackiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto