Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co z kopciuchami w Małopolsce? W Oświęcimiu czy Skawinie nie zamierzają wydłużać terminu wymiany starych pieców

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
W sezonie grzewczym smog nad Oświęcimiem to częsty widok
W sezonie grzewczym smog nad Oświęcimiem to częsty widok Archiwum Oświęcimski Alarm Smogowy
Do zmienionej uchwały antysmogowej przez większość głosów radnych Sejmiku Małopolskiego, która wydłuża termin użytkowania kotłów pozaklasowych tzw. kopciuchów do końca kwietnia 2024 roku, nie muszą dostosować się gminy, które wcześniej przyjęły własne lokalne uchwały w tej sprawie.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Siedem gmin w Małopolsce ma własne uchwały antysmogowe

Sejmik Województwa w 2021 roku przyjął lokalne uchwały antysmogowe dla siedmiu gmin: Skawiny, Krzeszowic, Niepołomic, Czarnego Dunajca, miasta Oświęcim, miasta Nowy Targ (dokładnie centrum miasta), Rabki-Zdrój (w strefie uzdrowiskowej A i B). Ich przyjęcie było poprzedzone uchwałami poszczególnych samorządów lub rezolucjami ze strony Rad Gmin o przyjęcie takich przepisów. Dotyczyły one m.in. zakazu używania kopciuchów od 1 stycznia 2023 roku.

- Wprowadzona ostatnia zmiana uchwały antysmogowej dla Małopolski nie zmieniła zapisów poszczególnych uchwał lokalnych, dlatego nie przestają one obowiązywać i powinny być stosowane w przyjętym kształcie - zaznacza Magdalena Opyd, p.o. rzecznika prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.

W Skawinie proponują dotacje nawet do 90 procent

Część z tych gmin już zapowiedziała, że zamierza je egzekwować, w tym Skawina, mimo wspomnianej zmiany dokonanej przez Sejmik Województwa Małopolskiego.

- W gminie Skawina w nowym roku wejdzie w życie całkowity zakaz używania kopciuchów - mówi Marcin Kozielski, rzecznik Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie.

Z szacunków urzędu wynika, że gminie w ostatnich latach wymieniono ponad 2000 pieców pozaklasowych w większości na ogrzewanie gazowe, ale wciąż jeszcze jest ok. 500 kopciuchów. Ich liczbę uda się jeszcze ograniczyć, bo w urzędzie czeka 400 wniosków o dofinansowanie wymiany pieców na inne źródła ogrzewania.

A co z tymi, którzy nie wymienią starych pieców do końca tego roku? Takie osoby będą odwiedzać strażnicy miejscy wraz z ekodoradcami. W poprzednim sezonie grzewczym przeprowadzili oni ponad 800 kontroli. Ekodoradca wyjaśnia, czego nie wolno spalać w piecu i przekazuje informacje o dotacjach na wymianę starego pieca. - Mogą one wynieść nawet 90 procent kosztów zakupu i montażu nowego pieca. Urząd realizuje kilka programów wymiany źródeł ogrzewania - zaznacza Marcin Kozielski. Jak dodaje, osoby, które zgłoszą gotowość wymiany i znajdą się już w systemie procesu kwalifikacji nie muszą obawiać się kar.

Urząd w Skawinie ma propozycję także dla tych, których nawet z dotacją nie stać na wymianę kopciucha. - Będą mieli możliwość odpracowania wkładu własnego w ramach prostych prac publicznych - dodaje rzecznik magistratu w Skawinie.

Blisko 400 kopciuchów jest jeszcze w Oświęcimiu

Na terenie miasta Oświęcim pieców pozaklasowych, w tym ogrzewaczy pomieszczeń w domach oraz firmach, które powinny zostać zlikwidowane do końca tego roku jest jeszcze 399. W oświęcimskim magistracie liczą, że ta liczba jeszcze się zmniejszy, bo wnioski o dotację do wymiany pieców złożyło w tym roku 166 osób, a dotąd wypłacono ich 111. Spodziewają się, że pozostałych kilkadziesiąt trafi do urzędu przed końcem roku.

Ci, którzy dotąd nie zdecydowali się pozbyć kopciuchów podobnie jak w Skawinie będą mieli jeszcze szansę wystąpić o dotację, bo w projekcie budżetu na przyszły rok jest pula na wymianę pieców ok. 350 tys. zł, a oprócz tego mogą skorzystać z programu "Czyste powietrze".

Mariusz Kaszuba z Oświęcimskiego Alarmu Smogowego uważa, że przepisy uchwały powinny obowiązywać, nie można się wycofywać w tej sprawie, natomiast nie jest zwolennikiem karania tych, którzy pieców nie zdążą wymienić, bo trudna sytuacja spowodowana pandemią i kryzysem gospodarczym dla wielu mogła stać się przeszkodą.

od 16 lat

Inflacja - los polskich rodzin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto