Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz bliżej do budowy obwodnicy Zatora w ciągu drogi krajowej 28. Inwestycja ma ruszyć w 2024 roku. Wizualizacje, zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Model przebiegu obwodnicy Zatora w ciągu drogi krajowej 28
Model przebiegu obwodnicy Zatora w ciągu drogi krajowej 28 GDDKiA
Budowa obwodnicy Zatora w ciągu drogi krajowej 28 ma rozpocząć się w 2024 roku, a jej oddanie do użytku nastąpi w 2026. Takie plany ma Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Niecierpliwie czekają na to kierowcy, szczególnie w sezonie turystycznym, gdy korki na głównych drogach to tutaj częsty widok.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kluczowy etap wyłonienia wykonawcy obwodnicy Zatora

Ostatnio GDDKiA wyłoniła trzy firmy, spośród których zostanie wybrany ostatecznie wykonawca inwestycji. Jak tłumaczą w krakowskim Oddziale GDDKiA nastąpi to na podstawie wyników tzw. dialogu konkurencyjnego.

- Podczas dialogu wykonawcy będą proponować konkretne rozwiązania spełniające potrzeby zamawiającego. Dzięki takiemu spotkaniu dwóch stron - zamawiającego i wykonawców - mogą oni lepiej poznać swoje potrzeby i specyfikę danego zamówienia - zaznacza Kacper Michna, specjalista ds. komunikacji społecznej w krakowskim Oddziale GDDKiA.

Jak dodaje, wybudowanie obwodnicy Zatora zostanie powierzone temu wykonawcy, którego oferta zostanie oceniona jako najkorzystniejsza.

Obwodnica Zatora wyprowadzi samochody poza centrum miasta

Nowa droga będzie miała 2,1 km długości i ominie centrum Zatora po zachodniej stronie miasta. Będzie przebiegać od ronda na skrzyżowaniu dróg krajowej 44 i wojewódzkiej 781 w ciągu 1 Maja do stacji paliw przy drodze 28 na ul. Wadowickiej.

Ponadto w ramach inwestycji zostaną rozbudowane fragmenty ulic: Wadowickiej, Gen. Sikorskiego, ul. Bugajskiej, Jana Pawła II i Hallera. Dodatkowo powstaną też nowe drogi gminne, służące do obsługi komunikacyjnej przyległego terenu. Mieszkańcy będą mogli korzystać z dwóch przejść podziemnych pod nową drogą, którymi będzie poprowadzony ruch pieszy i rowerowy.

- Inwestycja została zaprojektowana tak, by zminimalizować jej wpływ na środowisko. Przewidziano jedno przejście i trzy przepusty dla zwierząt. Powstaną dwa sztuczne mokradła dla zwierząt i ekrany akustyczne - wylicza Kacper Michna.

Burmistrz Zatora Mariusz Makuch liczy, że tym razem już nic nie stanie na przeszkodzie, aby ta niezwykle ważna dla gminy inwestycja mogła ruszyć. Przede wszystkim ograniczy ruch w centrum miasta. Obecnie przez zatorski Rynek przejeżdża na dobę kilkanaście tysięcy pojazdów, w tym ciężarowe. Zatorzanie mieszkający przy DK 28 podkreślają, że ich drżą w posadach, gdy jadą tiry.

- Obwodnica poprawi także cały układ komunikacyjny i uwolni Zator od korków, które szczególnie dają się we znaki jego mieszkańcom w sezonie turystycznym - spodziewa się Mariusz Makuch.

Po cichu ma nadzieję, że stanie się to jeszcze przed sezonem turystycznym 2026 roku.

Budowa obwodnicy Zatora to innowacyjne przedsięwzięcie w skali kraju

Inwestycja będzie realizowana z wykorzystaniem metodyki i narzędzi BIM, czyli m.in. w oparciu o trójwymiarowe, cyfrowe modele obiektów, które uwzględniają wszystkie niezbędne informacje możliwe do wykorzystania na każdym etapie inwestycji - od projektu przez realizację po odbiór prac, a następnie utrzymanie i zarządzanie.

Zator to turystyczno-rozrywkowa perła Małopolski zachodniej

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto