Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej władzy dla kobiet, nie tylko w samorządach

Redakcja
Podpułkownik Renata Niziołek, nowy dyrektor więzienia w Wadowicach. Tu też pracują kobiety
Podpułkownik Renata Niziołek, nowy dyrektor więzienia w Wadowicach. Tu też pracują kobiety Służba Więzienna
Panie w naszym regionie coraz częściej zajmują stanowiska zarezerwowane dotąd dla mężczyzn. Przykłady z ostatnich dni to nowa dyrektor Zakładu Karnego w Wadowicach czy zastępca komendanta powiatowego policji w Oświęcimiu, jednak badania przeprowadzone przez Fundację ePaństwo nie potwierdzają aż tak wielkiej ofensywy pań.

Kobiety w biznesie nie mają łatwo

Z badań wynika, że na ponad milion stanowisk w zarządach przez kobiety zajmowanych jest 29,7 proc. W firmach stanowią 23,9 proc. członków zarządu. Trochę lepiej w organizacjach społecznych, gdzie jest ich 34,6 proc. - W mojej firmie, jednej z największych w powiecie, kobieta, nawet z lepszymi kwalifikacjami, może być co najwyżej wicedyrektorem działu. To branża budowlana i ewidentnie czujemy tutaj „szklany sufit” - przyznaje kierowniczka w jednym z dużych zakładów pracy w Wadowicach.

Nieco lepiej jest we władzach samorządowych. Tutaj jednak także im wyższa ranga, tym kobiet mniej. Najwięcej jest sołtysek.

Lepiej pod tym względem jest w służbach mundurowych, na przykład w szeregach Służby Więziennej

Kobiety w mundurach możemy spotkać tutaj na wszystkich stanowiskach, zaczynając od strażnika działu ochrony, a kończąc na dyrektorze.

Kobieta rządzi w więzieniu

I od tygodnia jest tak również w Wadowicach, gdzie na stanowiska dyrektora tutejszego Zakładu Karnego powołana została podpułkownik Renata Niziołek. Wcześniej była m.in. zastępcą dyrektora aresztu śledczego w Krakowie.

Przyznaje, że jeszcze na studiach zafascynowała ją ta praca. Duże wrażenie wywarła na niej pierwsza, trzygodzinna wizyta w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie, kiedy to zobaczyła mury i cele. - Najpierw pracowałam sześć lat w więzieniu w Nowej Hucie, m.in. jako kierownik penitencjarny, potem w Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej, a potem w Podgórzu. Na pewno w pracy pomaga mi wykształcenie psychologa - opowiada.

Kobiety zatrudnione w więziennictwie mają Radę ds. Kobiet, która zajmuje się tematyką równouprawnienia kobiet w Służbie Więziennej, np. walką ze „szklanym sufitem”.

Od kilku dni kobieta jest także w kierownictwie Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu. Funkcję pierwszego zastępcy szefa komendy insp. Roberta Chowańca objęła podinsp. Urszula Martyniuk.

- Jest jedną z niewielu kobiet w garnizonie małopolskim, która pełni służbę na stanowisku komendanta - podkreśliła rzecznik oświęcimskiej policji Małgorzata Jurecka przy okazji objęcia stanowiska przez nową wicekomendant.

Ma 42 lata i z wykształcenia jest magistrem prawa. Do policji wstąpiła w 1995 roku, rozpoczynając służbę od ogniwa patrolowo-interwencyjnego Komisariatu Policji w Kętach. Cztery lata później ukończyła Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie. Przed objęciem nowej funkcji w Oświęcimiu była m.in. naczelnikiem wydziału dochodzeniowo-śledczego komendy w Chrzanowie.

Kobieta jest także szefem strażników miejskich w Oświęcimiu. Joanna Brania pełni tę funkcję od blisko ośmiu lat.

Kobiety w polityce. Rządzi w Wieprzu już 17 rok

Coraz więcej władzy mają panie w samorządach. Najwięcej jest ich na stanowiskach sołtysów, gdzie stanowią ponad jedną trzecią, jak wynika z raportu „Kobiety w samorządzie” pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota”.

Tyle statystyki, bo w powiecie wadowickim na 11 samorządów kobiety rządzą tylko w dwóch.

W Wieprzu wójtem już 17 rok jest Małgorzata Chrapek. Była pierwszą kobietą w historii gminy na tym stanowisku.

- Rozmowy z mężczyznami na różnych szczeblach władzy, czy to w powiecie, czy województwie, z reguły są miłe. Z drugiej strony panowie wiedzą, że nie pozwolę sobie w kaszę dmuchać i łatwo ze mną nie mają, gdy walczę o sprawy dla swojej gminy - przyznaje wójt Małgorzata Chrapek.

Teresa Galara to z kolei pierwsza w historii Mucharza kobieta na tym stanowisku. Zastąpiła w ub. roku rządzącego gminą od ponad 20 lat Wacława Wądolnego, który odszedł na emeryturę.

ZOBACZ KONIECZNIE

Miss Studniówki 2019. Najpiękniejsze maturzystki z Małopolski! Zobacz zdjęcia

Oświęcim. WOŚP przekazała oświęcimskiemu szpitalowi sprzęt o wartości miliona złotych. Zobacz zdjęcia

Po tym pożarze Lidl w Wadowicach zniknął z powierzchni ziemi

Janusze projektowania. Ta galeria zdjęć powala na łopatki

Keczup, papka z ziemniaków i rozgotowane... coś. To dają w szpitalach chorym dzieciom

Tych osób szuka policja w Małopolsce Zachodniej [LISTY GOŃCZE]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz więcej władzy dla kobiet, nie tylko w samorządach - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto