Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza. Dom Kultury Ząbkowice świętuje swoje 70-lecie. Będzie nareszcie rozbudowany i całkowicie wyremontowany

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak ma wyglądać po remoncie i rozbudowie Dom Kultury Ząbkowice 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak ma wyglądać po remoncie i rozbudowie Dom Kultury Ząbkowice Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. PKZ, MBP, UM DG
Dom Kultury w Ząbkowicach, dzielnicy Dąbrowy Górniczej, właśnie świętuje swoje 70-lecie. Od wielu lat czeka na prawdziwą modernizację, przebudowę i remont. To wszystko zostało właśnie zapowiedziane, a efekty planowanych prac mamy zobaczyć w latach 2025-2026.

Zobacz wizualizacje -kliknij TUTAJ!

Dom Kultury w Ząbkowicach: przeróbki, remonty, czas na dużą, kompleksową inwestycję

Budynek Domu Kultury Ząbkowice był w ostatnich 70 latach wielokrotnie przerabiany i naprawiany, jednak nigdy nie doczekał się generalnego remontu. Teraz ma się to zmienić, za sprawą nowego projektu. Inaczej ma też wyglądać otoczenie całego budynku.Upływ czasu, przy tak intensywnym wykorzystywaniu obiektu spowodował, że coraz trudniej było utrzymać go w stanie, który sprostałby wymaganiom dotyczącym m.in. dostępności.

- Z uwagi na niewymiarowe klatki schodowe, brak wind, zawilgocenie niektórych pomieszczeń, część budynku musiała zostać wyłączona z użytku. Na całe szczęście ten czas dobiega końca, a mieszkańcy Ząbkowic doczekają się generalnego remontu, zarówno budynku, jak i jego otoczenia – tłumaczy Grzegorz Drygała, dyrektor Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

Proces został zapoczątkowany w trakcie konsultacji prowadzonych w ramach programu rewitalizacji dzielnicy Ząbkowice. To właśnie ten projekt mieszkańcy wskazywali jako jeden z priorytetów do realizacji. Obecnie gotowa jest już inwentaryzacja budynku oraz wstępna wizualizacja, opracowana przez firmę zewnętrzną.

- Przede wszystkim jesteśmy na ostatnim etapie kończenia projektu funkcjonalności, który jest opracowywany na podstawie potrzeb pracowników Pałacu Kultury Zagłębia, pracujących w Domu Kultury Ząbkowice i bibliotece. W moim odczuciu bardzo istotnym aspektem dla Domu Kultury Ząbkowice jest dziedzictwo kulturowe tego regionu, a zwłaszcza cieszący się dużą renomą i prestiżem dorobek Huty Szkła Ząbkowice. Zależy nam na tym, aby w zrewitalizowanym obiekcie znalazło się miejsce na stałą ekspozycję szkła z tej huty. Chcielibyśmy także poszerzyć ofertę Domu Kultury Ząbkowice, uruchomiając pracownię szkła artystycznego z warsztatami dla młodzieży i dorosłych oraz wprowadzić wykłady poświęcone historii szkła, zarówno dla grup szkolnych, jak i osób indywidualnych – zapowiada Grzegorz Drygała.

Scena w Domu Kultury Ząbkowice z nowymi funkcjami i rozbudową

Przygotowana koncepcja zakłada również miejsca dla pracowni plastycznej, ceramicznej oraz sal do zajęć muzycznych i tanecznych. Projekt uwzględnia także remont sceny i stworzenie sali z profesjonalnym zapleczem, która będzie pełniła funkcję koncertowo-teatralno-kinową.

- Chciałbym, aby podobnie jak w przypadku Niedzielnych Poranków Teatralnych, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem, do oferty wprowadzić weekendowe seanse filmowe dla dzieci. Zakładamy, że na sali będzie mogło zasiąść od 250 do 300 osób – mówi dyrektor PKZ.

W budynku znajdzie się przestrzeń dla sali kameralnej, wielofunkcyjnej sali taneczno-konferencyjnej, edukacyjnej sali zabaw oraz niewielkiej kawiarni. Rozbudowana zostanie również biblioteka.

- Oczywiście, aby to wszystko było możliwe, niezbędna będzie rozbudowa budynku, dzięki której wykorzystane zostaną te fragmenty, które dziś są niedostępne. Szacuję, że do odzyskania jest ponad 20 proc. powierzchni budynku, która w przyszłości posłuży mieszkańcom. Jestem przekonany, że w kolejnych latach odnowiony Dom Kultury Ząbkowice przyniesie dużo radości, wzruszeń oraz niezapomnianych chwil spędzonych na wyjątkowych koncertach, spektaklach i warsztatach – mówi Grzegorz Drygała.

– Na ukończeniu jest obecnie koncepcja przebudowy i rozbudowy Domu Kultury Ząbkowice. Kolejnym krokiem będzie zlecenie opracowania dokumentacji projektowej i przetargowej. Realizację inwestycji planujemy na lata 2025-2026 – informuje Rafał Zwoliński, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów w dąbrowskim Urzędzie Miejskim.

Obecnie w DK Ząbkowice dostępne są:

  • sala teatralna: 353 m kw. scena, 3 garderoby; dla ok. 250 osób
  • sala kameralna: 134 m kw.; dla ok. 70 osób
  • sala widowiskowo-wystawiennicza: 288 m kw.; dla ok. 200 osób
  • sala lustrzana: 99 m kw.; dla ok. 70 osób
  • hol z przestrzenią wystawienniczą
  • pracownia plastyczna
  • pracownie muzyczne

Dom Kultury Ząbkowice ma już 70 lat!

Dom Kultury Ząbkowice obchodzi w tym roku 70-lecie swojej działalności. I choć na przestrzeni lat przechodził wiele zmian w strukturze, także tej własnościowej (na mocy porozumienia Zakładów Elektrochemicznych, Huty Szkła Gospodarczego i Huty Szkła Okiennego 19 września 1995 roku obiekt został przekazany miastu), to nie zmieniła się jego podstawowa funkcja, jaką jest zapewnienie mieszkańcom tej części Dąbrowy Górniczej dostępu do oferty kulturalnej.

Był rok 1954. Osiem lat przed nadaniem Ząbkowicom praw miejskich powstaje Zakładowy Dom Kultury, który przejmuje misję oświatowo-kulturalną od Domu Ludowego. Finansowany jest przez Zakłady Elektrochemiczne „Ząbkowice”. Jego oficjalne, uroczyste otwarcie odbywa się dwa lata później. Już wtedy prężnie działa w placówce Amatorski Zespół Teatralny, zespół baletowy, Kwartet Wokalny Cztery Muchy, Młodzieżowy Zespół Estradowy oraz Dziecięcy Zespół Bajka. W 1962 r. „dom” zyskuje miano międzyzakładowego i kontynuuje działalność, jednak od tej pory pod patronatem Zarządu Głównego Związku Zawodowego Chemików, co owocuje organizacją Ogólnopolskiego Przeglądu Amatorskich Zespołów Wokalno-Muzycznych Chemików.

W 1977 r. Ząbkowice stają się dzielnicą Dąbrowy Górniczej, co nie ma większego wpływu na dom kultury, który spokojnie funkcjonuje aż do lat 90. Wtedy sytuacja finansowa wielu zakładów pracy pogarsza się, a instytucję przekazuje się wraz z gruntem na rzecz gminy w 1995 r. To ocaliło placówkę, która rok później stała się filią Dąbrowskiego Pałacu Kultury. W 2005 r. rozpoczęła działalność jako samodzielna instytucja, ale już w 2008 r. wróciła pod administrację Pałacu Kultury Zagłębia i w takiej formie działa obecnie.

Przez 70 lat działalności Domu Kultury Ząbkowice wiele się tutaj działo. Trudno wymienić wszystkich artystów, którzy wystąpili na jego scenie i wszystkie wydarzenia, które zorganizowała instytucja. W programie jego działalności można było znaleźć imprezy i zajęcia skierowane do każdej grupy wiekowej. Powstawały w nim zespoły taneczne, muzyczne, kabaretowe, teatralne. Odbywały się cykliczne zajęcia z szycia i haftu, spotkania szachowe i brydżowe, warsztaty z formowania gipsu i wiele innych.

To w murach DKZ powstał Dziecięcy Zespół Rytmiki i Tańca Wesoła Gromadka, który potem występował w popularnych programach telewizyjnych takich jak „Teleranek”, „Zgaduj-Zgadula” czy „Wariacje dziecięce z gwiazdą”. Swoje początki miał w nim Zespół Śpiewaczy Nasze Serca, który obecnie występuje pod nazwą Chór Zorza. W kronikach można znaleźć podpisy Stanisława Mikulskiego, Hanki Bielickiej, Daniela Olbrychskiego, Mieczysława Fogga, Danuty Rinn i wielu sławnych aktorów i piosenkarzy.

Współczesny PKZ Dom Kultury Ząbkowice to zarówno miejsce koncertów, spektakli, warsztatów i zajęć edukacji artystycznej, jak i corocznych miejskich konkursów wspierających lokalne talenty oraz cyklicznych Niedzielnych Poranków Teatralnych dla dzieci.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto