Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Defibrylator w Centrum Obsługi Turystów w Brzezince. Będzie służył turystom, gdy zasłabną

Bogusław Kwiecień
Zasłabnięcia prowadzące nawet do utraty przytomności przytrafiają wielu zwiedzającym Birkenau, nie tylko osobom z chorobami krążenia, ale także zdrowym i młodym ludziom. Poznawaniu historii obozu towarzyszą silne emocje.

Centrum Obsługi Turystów w Brzezince zostało wyposażone w defibrylator AED. Dzisiaj urządzenie przekazano COT do użytku. Zakup urządzenia w dwóch trzecich sfinansowała gmina Oświęcim, a w jednej Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu.

Automatyczny defibrylator zewnętrzny po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego analizuje rytm serca i określa, czy jest konieczna defibrylacja (impuls elektryczny pobudzający pracę serca). Odpowiednio wczesne wczesne użycie defibrylatora ratuje życie często nawet po zatrzymaniu krążenia.

Zasłabnięcia prowadzące nawet do utraty przytomności przytrafiają wielu zwiedzającym Birkenau, nie tylko osobom z chorobami krążenia, ale także zdrowym i młodym ludziom. Poznawaniu historii obozu towarzyszą silne emocje, których skutki latem potęgują upały.

Z takimi sytuacjami regularnie ma do czynienia personel Centrum Obsługi Turystów. Tymczasem w Brzezince nie ma ośrodka zdrowia, a dojazd karetki z Oświęcimia zajmuje dużo czasu. Raz zdarzyło się, że od wezwania upłynęło ponad pół godziny, a liczy się przecież każda minuta. Dlatego pracownicy COT są zadowoleni z nowego sprzętu.

Pozwoli on podjąć akcję ratunkową, zamiast bezczynnie czekać. Defibrylator może być obsługiwany przez osoby bez medycznego wykształcenia, które odbyły szkolenie z pierwszej pomocy.Po uruchomieniu wykorzystuje komunikaty głosowe oraz rysunki w celu instruowania ratownika. - Bardzo dziękujemy wójtowi, że się osobiście zaangażował, żeby defibrylator tu był - mówi Andrzej Buliński, pracownik COT, który zgłosił potrzebę zakupu urządzenia.

Podkreśla, że sprawa została załatwiona szybko i sprawnie. Urządzenie zwiększy bezpieczeństwo zwiedzających, a warto pamiętać, że nawet kiedy już ich liczba spadnie po Światowych Dniach Młodzieży, do Muzeum wciąż będzie przyjeżdżać do ośmiu tysięcy osób dziennie.

ZOBACZ TAKŻE: Podpisano umowy z szpitalami na ŚDM

źródło: gazetakrakowska.pl

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto