"Deszcz" pluszaków Oświęcimiu. Tauron Re-Plast Unia Oświęcim przegrał "świętą wojnę" z GKS Tychy. ZDJĘCIA

Ekstraklasa hokejowa: Tauron/Re-Plast Unia Oświęcim - GKS Tychy 4:6.
Ekstraklasa hokejowa: Tauron/Re-Plast Unia Oświęcim - GKS Tychy 4:6. Jerzy Zaborski
Hokejowa „Święta wojna” była ostatnim ligowym akcentem 2022 roku dla Tauron/Re-Plast Unii Oświęcim, która we własnej hali przegrała z GKS Tychy. Spotkanie miało także wymiar charytatywny, czyli akcję „Teddy bear toss”. „Deszcz” pluszaków spadł na taflę po pierwszym golu zdobytym przez gospodarzy. Pełna pula padła jednak łupem gości. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Oświęcimscy fani oczekiwali, że szybko uda im się rzucić pluszowe maskotki na lód, co oznajmiałby prowadzenie ich pupili. Tymczasem goście mocno zaciągnęli hamulec. Już w 70 sekundzie Christian Mroczkowski po objechaniu bramki zagrał do kolegi, a strzał Jeana Dupuy okazał się formalnością.

Później Aleksander Boivin przeciągnął Kevina Lindskouga wzdłuż bramki, pakując krążek do siatki.

Kibice mogli rzucić wreszcie pluszaki na lód, bo Michael Cichy wygrał pojedynek z tyskim bramkarzem. Dokonał tego podczas gry w...osłabieniu. Oświęcimianie poszli za ciosem. Groźnie strzelał Krystian Dziubiński.

Jednak tuż przed pierwszą przerwą karę złapał Tommi Laakso, a Jakub Bukowski strzałem z bliska sprawił, że tyszanie odzyskali dwubramkową zaliczkę.

Druga część to wymiana ciosów. Oświęcimianie gonili rywali, strzelając gole w przewagach, ale także tracąc je w podobnych okolicznościach. Przed drugą przerwą ponowny kontakt miejscowym dał Sebastian Kowalówka, a po chwili karę zarobił Bartłomiej Pociecha, więc trzecią odsłonę miejscowi rozpoczynali w przewadze.

W połowie trzeciej odsłonie oświęcimianie nie potrafili wykorzystać liczebnej przewagi, a kiedy sami grali w osłabieniu, dali sobie wbić gola. Bartłomiej Jeziorski poprawił strzał Szturca. Kiedy chwilę później Teddy Da Costa zarobił karę 5 minut za rzucenie na bandę, szanse oświęcimian na doprowadzenie do dogrywki zmalały do zera. Nie pomogło wycofanie bramkarza.

- To nie był dobry mecz z naszej strony i chyba nie zasłużyliśmy dzisiaj na więcej. Naszą bolączką jest to, że często zaczynamy mecze od jednego czy dwóch straconych goli i potem musimy gonić wynik. Musimy to zmienić, jeśli chcemy się liczyć w półfinale Pucharu Polski, który już po świętach przyjdzie nam rozegrać we własnej hali przeciwko Cracovii - powiedział Krzysztof Majkowski, II trener oświęcimskich hokeistów.

- Oświęcimskie lodowisko najwyraźniej mi służy. Już po raz drugi w tej hali zdobyłem dwa gole – powiedział po meczu szczęśliwy Bartłomiej Jeziorski, napastnik GKS Tychy.

Tauron/Re-Plast Unia Oświęcim – GKS Tychy 4:6 (1:3, 3:2, 0:1)

Bramki: 0:1 Dupuy – Mroczkowski – Nilsson 2, 0:2 Boivin – Bagin 5, 1:2 Cichy – Jerofeev 11, 1:3 Bukowski – Boivin – Dupuy 20, 2:3 Pangiełow-Judłaszew – Denyskin 21, 2:4 Jeziorski 23, 3:4 Cichy – Denyskin 25, 3:5 Mroczkowski – Dupuy 26, 4:5 S. Kowalówka – Bezuszka 37, 4:6 Jeziorski – Szturc – Dupuy 50.

Re-Plast Unia: Lindskoug – Jakobsons, Pangiełow; Da Costa, Cichy, Denyskin – Djukov, Jerofeev; Ahopelto, Dziubiński, Padakin – Bezuszka, P. Noworyta; S. Kowalówka, Krzemień, Sołtys – M. Noworyta, Paszek; Prusak, Wanat, Laakso.

GKS Tychy: Fuczik - Younan, Kaskinen; Sedivy, Komorski, Jeziorski - Bizacki, Pociecha, Szturc, Galant, Marzec - Bagin, Nilsson, Mroczkowski, Boivin, Dupuy - Ciura, Jaśkiewicz, Gościński, Starzyński, Bukowski.

Sędziowali: Bartosz Kaczmarek (Bytom), Paweł Kosidło (Opole). Kary: 15 – 6 minut. Widzów: 1800.