Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Długa lista mieszkańców Brzeszcz pomagających więźniom KL Auschwitz

Monika Pawłowska
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
Od zakończenia wojny minęło 75 lat, jednak jak pokazują tłumy zebrane podczas wtorkowego spotkania (26 lutego) w sali Ochotniczej Straży pożarnej w Brzeszczach, losy ludzi w czasie niemieckiej okupacji, a w szczególności udzielających pomocy więźniom niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, nieustannie budzą wielkie zainteresowanie. Organizatorem historycznego spotkania „Pamięć wszystko obejmie - losy brzeszczan podczas II wojny światowej” było Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

- Nasza działalność ma wtedy sens, kiedy widzimy takie reakcje jak dzisiaj

- mówiła Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. - Żyjecie państwo na wyjątkowym terenie, jeśli spojrzymy przez pryzmat badania historii i zagadnienie niesienia pomocy więźniom obozu Auschwitz. Lista pomagających osób, jak na tak stosunkowo niewielki obszar, jest bardzo długa. I pewnie nie do końca jeszcze zamknięta. Mamy takie plany badawcze jako Muzeum, żeby tę listę, którą stworzył pan Henryk Świebocki, jeszcze w przyszłości uzupełnić - dodała.

Jak podkreśliła, będzie to możliwe tylko dzięki wspomnieniom, relacjom i materiałom, które trafią do Muzeum. Jak te Zofii Przybyłowskiej, która podczas dwugodzinnego spotkania opowiedziała o losach swojej rodziny wysiedlonej przez Niemców z Boru. Przypomniała także, jak wielkiej pomocy jej bliscy doznali od brzeszczan.

Grzegorz Baczkowski i Józef Stolarczyk przypomnieli działalność Jana Nosala, przedwojennego posła PPS, który podczas okupacji zajmował się w Brzeszczach pomocą dla więźniów KL Auschwitz i działalnością podziemną. Za co został aresztowany przez Niemców i osadzony w Auschwitz. Zginął w obozie w 1944 r.

W opowieści bogato ilustrowanej dokumentami i zdjęciami dr Agnieszka Rzepiela, p.o. dyrektora Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, przywołała postać legendarnej aptekarki z Brzeszcz Marii Bobrzeckiej, pseudonim konspiracyjny „Marta”, tak jak Jan Nosal zaangażowanej w pomoc więźniom.

- Współpracowała ze wszystkimi, była to zarówno Armia Krajowa jak i Bataliony Chłopskie, było to lokalne stowarzyszenie PPS, którego była członkiem - wyliczała Agnieszka Rzepiela.

O działaniach pomocowych Stanisławy Morończyk, kolejnej spieszącej z pomocą więźniom obozu, bohaterce filmu „Przerwana lekcja” Pawła Sawickiego, mówiły Małgorzata Morończyk i Jolanta Morończyk.

- Ciocia była także w AK i była łączniczką. Miała pseudonim „Mała Stasia”, bo była niedużego wzrostu

- przypomniała wojenne losy krewnej Małgorzata Morończyk.

Przeszłość z teraźniejszością połączyła w swoich działaniach nauczycielka Jolanta Hodur. W ramach współorganizowanego z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej projektu „ Znając cenę ryzyka…”, z uczniami ze Skidzinia, Przecieszyna i Brzeszcz odwiedzała miejsca pamięci znajdujące się w gminie. Te wizyty były punktem wyjścia do rozmów o historii.

- Okazało się że o wielu z tych miejsc młodzież nie miała pojęcia. Że coś takiego w gminie się znajduje jak niedokończona elektrownia Andreas - przywołała przykład budowli z czasów II wojny światowej.

- Mamy serdeczną prośbę. Jeśli Państwo coś wiecie na temat nauczycieli prowadzących tajne nauczanie, jeśli macie kontakt z ludźmi, którzy mogą znać ich działalność, prosimy o kontakt z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - apelowała emerytowana nauczycielka Elżbieta Baran.

Osoby które chciałyby przekazać pamiątki lub podzielić się wspomnieniami dotyczącymi czasu II wojny światowej, mogą kontaktować się z pracownika Muzeum telefonicznie pod numerem 33 447 40 84 lub za pomocą e-maila: [email protected].

WIDEO: Krótki wywiad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto