Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej trafiły cenne pamiątki po Marii Bobrzeckiej, która pomagała więźniom Auschwitz [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Umowę darowizny pamiątek po Marii Bobrzeckiej podpisały dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Brzeszczach Iwona Matusik (z prawej) i dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko
Umowę darowizny pamiątek po Marii Bobrzeckiej podpisały dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Brzeszczach Iwona Matusik (z prawej) i dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
Zbiory tworzącego się Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej wzbogaciły się o cenne eksponaty. Są pamiątki po Marii Bobrzeckiej, bohaterskiej farmaceutce z Brzeszcz.

Wśród nich są elementy wyposażenia apteki Marii Bobrzeckiej oraz sztandar byłego Gimnazjum nr 2 w Brzeszczach, które nosiło jej imię.

Leki i żywność dla więźniów

Przed II wojną światową Maria Bobrzecka była właścicielką apteki „Pod Aniołem Stróżem”. W trakcie wojny aktywnie działała w konspiracji. Więźniom KL Auschwitz dostarczała leki, opatrunki i żywność. Pomocą potrzebującym służyła także po wojnie. Zmarła w 1957 roku w Krakowie.

Gimnazjum nr 2 w Brzeszczach otrzymało jej imię i sztandar w maju 2013 roku. Wtedy także profesor Leszek Konieczny, krewny farmaceutki, przekazał szkole m.in. mikroskop, wagi aptekarskie i odczynniki chemiczne używane przez patronkę.

Po reformie oświaty gimnazjum weszło w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Brzeszczach. To właśnie dyrektor tej placówki Iwona Matusik przekazała pamiątki po Marii Bobrzeckiej oraz sztandar gimnazjum do oświęcimskiego muzeum.

- Apteka "Pod Aniołem Stróżem" w Brzeszczach dostarczała między innymi witaminę C, glukozę, leki przeciw świerzbowi, nasercowe, wapno, środki przeciwko infekcjom i zakażeniom, lek używany do leczenia wrzodów, zastrzyki przeciwdurowe

– wyliczała dr Agnieszka Rzepiela, p.o. dyrektora Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie w trakcie zorganizowanego przez Muzeum Pamięci spotkania z historią pod nazwą „Pamięć wszystko obejmie – losy brzeszczan podczas II wojny światowej”.

Szczepionka z czasu wojny i butelki aptekarskie

Niedawno zbiory Muzeum Pamięci wzbogaciły się ponadto o kilkanaście innych obiektów farmaceutycznych. Wśród nich znalazło się opakowanie szczepionki z 1943 roku. Szczepionka przeciwko meningokokom ma datę ważności 3.12.1943 r. W niewielkim, bardzo dobrze zachowanym opakowaniu kartonowym znajdują się trzy ampułki.

- Lek trafił do Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej za pośrednictwem Mariana Kocemby, gospodarza Izby Regionalnej Doliny Karpia w Osieku. Miał zostać wykradziony ze szpitala w czasie wojny z myślą o więźniach KL Auschwitz

- dodają w placówce.

Wśród innych ciekawych przedmiotów, które w ostatnim czasie trafiły do muzeum, tym razem za sprawą Tadeusza Dryi z Kęt, znajdują się szklane pojemniki i moździerz aptekarski - elementy wyposażenia apteki z I połowy XX wieku.

Czekają na eksponaty i relacje

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest zainteresowane wszelkimi dokumentami, zdjęciami, pamiętnikami, przedmiotami codziennego użytku itp.

- Niezwykle ważne są także relacje świadków historii

- zaznaczają muzealnicy.

Osoby, które chciałyby przekazać zabytkowe rzeczy lub podzielić się wspomnieniami dotyczącymi czasu II wojny światowej, proszone są o kontakt telefoniczny: pod numerem 33 447 40 84, mailowy: [email protected] lub osobisty w tymczasowej siedzibie w Oświęcimiu na ul. Wyspiańskiego 10 (II p. pok. 215).

sc]Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco![/sc]

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto