Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dywidenda ukoi łzy po stracie na akcjach

Beata Tomaszkiewicz, Łukasz Pałka
Za ubiegły rok notowane na giełdzie banki pokażą rekordowe zyski. Jest nadzieja, że wypłacą rekordową dywidend. W tym roku wyniki już nie będą tak imponujące.

Za ubiegły rok notowane na giełdzie banki pokażą rekordowe zyski. Jest nadzieja, że wypłacą rekordową dywidend.

W tym roku wyniki już nie będą tak imponujące. Powodem osłabienie akcji kredytowej i prawdopodobnie słabsza sprzedaż jednostek funduszy inwestycyjnych. O tym, że rok ten będzie cięższy niż poprzedni, właśnie poinformował rynek zarząd Banku Millennium.

Bank zarobił w ubiegłym roku na czysto 461,6 mln zł. O 53 proc. więcej niż w 2006 r. Był to równocześnie rekordowy zysk w całej historii spółki.
Taki wynik spółka wypracowała dzięki dobrej sytuacji na rynku detalicznym - przede wszystkim kredytów hipotecznych, konsumpcyjnych i kart kredytowych. To produkty, na których instytucje finansowe zarabiają najwięcej pieniędzy, bo na nich mają najwyższe marże i prowizje. W efekcie zarząd Millennium zamierza zaproponować swoim akcjonariuszom wypłatę także rekordowej dywidendy w wysokości 0,19 zł na akcję. O dwa grosze na walor więcej niż w ubiegłym roku.

Teraz rynek czeka na wyniki dwóch największych banków - Pekao SA i PKO BP, ale wszystko wskazuje na to, że ten rok był rekordowy dla sektora. Akcjonariusze mogą także oczekiwać rekordowej dywidendy.
- 2007 r. był na razie ostatnim z rekordowymi wynikami. Ten już taki nie będzie. A dywidenda z zysku za 2008 r. już nie będzie tak wysoka jak za ten - uważa Marek Rogulski, analityk First International Tradest.

Oczekiwane jest spowolnienie sprzedaży kredytów. Fundusze inwestycyjne to dla banków drugie obok kredytów źródło dochodów, które także wysycha. Coraz mniej klientów jest nimi zainteresowanych.
W tej sytuacji instytucje finansowe muszą sobie zapewnić zaufanie akcjonariuszy, a także dostęp w razie potrzeby do ich portfeli. Niektóre, jak np. Millennium, planują bowiem emisję papierów dłużnych na finansowanie działalności w kolejnych latach. Muszą mieć pewność, że znajdą się inwestorzy, którzy kupią te walory.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto