MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień otwarty w Małopolskim Muzeum Pożarnictwa w Alwerni. Okazja, by bezpłatnie zwiedzić muzeum

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Dzień otwarty w Małopolskim Muzeum Pożarnictwa w Alwerni. Okazja, by bezpłatnie zwiedzić muzeum
Dzień otwarty w Małopolskim Muzeum Pożarnictwa w Alwerni. Okazja, by bezpłatnie zwiedzić muzeum Sławomir Bromboszcz
Okazją do bezpłatnego zwiedzenia Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Alwerni przed otwarciem na stałe będzie dzień otwarty organizowany w niedzielę 14 kwietnia. Turyści będą mogli zapoznać się z historią pożarnictwa w Polsce w godz. 11-17. Muzeum na stałe zostanie udostępnione wcześniej niż pierwotnie zapowiadano, już 29 kwietnia br.

Dzień otwarty w Małopolskim Muzeum Pożarnictwa w Alwerni. Okazja, by bezpłatnie zwiedzić muzeum

Małopolskie Muzeum Pożarnictwa im. mjr poż. Zbigniewa Konrada Gęsikowskiego w Alwerni zostanie udostępnione turystom na stałe 29 kwietnia br. To miesiąc wcześniej niż pierwotnie planowano. Wciąż jednak trwają tam prace związane z montażem ekspozycji. Pracy jest dużo, bo obiekt poświęcony historii strażaków w nieco inny niż tradycyjny sposób definiuje pojęcie słowa muzeum. W większości przypadków kojarzy się ono z miejscem, gdzie eksponaty można podziwiać tylko z daleka. Tam natomiast roi się aż od interaktywnych elementów, a sama wizyta w muzeum może być prawdziwą przygodą, szczególnie dla dzieci.

Muzeum posiada wiele multimedialnych i interaktywnych elementów. Można zobaczyć makietę płonącego domu, miasta. Dzieci mogą się nauczyć jak zapobiegać pożarom, zmierzyć z torem przeszkód czy nauczyć się obsługiwać pompy ręcznej. Jest wiele multimedialnych quizów, puzzli i innych atrakcji - wylicza Dominik Knapik, historyk ds. pożarnictwa Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Alwerni.

W muzeum zaprezentowanych zostało ponad 4 tys. eksponatów związanych ze strażą pożarną. To nie tylko strażackie wozy konne i zmotoryzowane, ale także wyposażenie strażaków, mundury, kaski oraz medale, plakietki, fotografie, zbiory filatelistyczne i modele pojazdów. Niestety nie udało się sprowadzić samolotu gaśniczego, który miał zawisnąć pod sufitem.

Możemy tutaj zobaczyć całą historię straży pożarnej od momentu jej powstania. Najcenniejszymi eksponatami są stare samochody pożarnicze. Mamy mercedesa, polskiego fiata, amerykańskiego dodge i wiele innych - dodaje Dominik Knapik.

Warto wybrać się w niedzielę 14 kwietnia do Alwerni, by bezpłatnie zwiedzić muzeum. Później trzeba będzie kupić bilet. Dorośli za wizytę w muzeum będą musieli zapłacić 30 zł, natomiast bilet ulgowy kosztować będzie 20 zł. Tańsze będą bilety dla grup zorganizowanych.

Koszt budowy Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Alwerni wyniósł ok. 30 mln zł. Środki pochodziły z Funduszy Europejskich oraz budżetu Województwa Małopolskiego. To więcej niż pierwotnie planowano przeznaczyć na ten cel. Konieczne okazało się zwiększenie kwoty o 8 mln zł z uwagi m.in. na wyposażenie wnętrza. To bowiem nowoczesny obiekt, wyposażony w liczne multimedia.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dzień otwarty w Małopolskim Muzeum Pożarnictwa w Alwerni. Okazja, by bezpłatnie zwiedzić muzeum - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto