MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień św. Cecylii

Włodzimierz Jurasz
Dziś dzień św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Z tej okazji w Krakowie trwają III Dni Muzyki Kościelnej, a metropolita krakowski, ks. kard. Stanisław Dziwisz, wystosował list do muzyków, przypominający i ...

Dziś dzień św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Z tej okazji w Krakowie trwają III Dni Muzyki Kościelnej, a metropolita krakowski, ks. kard. Stanisław Dziwisz, wystosował list do muzyków, przypominający i podkreślający rolę, jaką muzyka organowa pełni w liturgii. Św. Cecylia, zwana Rzymianką, żyła najprawdopodobniej na przełomie II i III wieku.

Złożyła ślub czystości - chociaż zmuszono ją do małżeństwa z poganinem Walerianem,zdołała nie tylko dotrzymać ślubów, ale też nawróciła męża i jego brata. Wszyscy ponieśli śmierć męczeńską. Wedle jednej z legend to św. Cecylia wynalazła organy. Właśnie ten instrument towarzyszy jej na licznych wizerunkach. Jej imię wykorzystuje w tytułach wiele czasopism poświęconych muzyce religijnej, miano "cecyliańskich" nosi wiele chórów czy stowarzyszeń pielęgnujących muzykę kościelną.

Z okazji dzisiejszego święta metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz wystosował list do muzyków. - To właśnie organy piszczałkowe dodają majestatu uroczystym ceremoniom kościelnym, a umysły wiernych podrywają do Boga i spraw niebieskich. Jak pięknie sprawuje się liturgię, gdy z chóru płynie wspaniała harmonia dźwięków; gdy organista wykorzystując wszelkie rejestry w tym liturgicznym instrumencie tak prowadzi śpiew, że nie tylko nie zagłusza śpiewu wiernych - ani mocą dźwięków, ani swoim głosem - ale jeszcze bardziej pomaga angażować się im w przeżywanie świętych obrzędów.

Organy piszczałkowe to wspaniały instrument, który przypomina o sakralności miejsca, jakim jest świątynia - pisze ks. kard. Stanisław Dziwisz. I dalej - Organy nie powinny więc zagłuszać śpiewu uczestników liturgii. W tym też duchu Instrukcja Episkopatu Polski z 1979 roku wyraźnie stwierdza: "Organy powinny znajdować się we wszystkich kościołach w Polsce, tzw. organy elektronowe dopuszcza się do użytku jako instrument tymczasowy". W ramach III Dni Muzyki Kościelnej w sobotę o godz. 17 w bazylice oo. Jezuitów przy ul. Kopernika 26 w Krakowie rozpocznie się przegląd chórów Związku Chórów Kościelnych Caecilianum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurojackpot. Które kraje wygrywają najczęściej?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto