Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzienny oddział dla chorych na demencję powstał w Oświęcimiu

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Na oddziale jest m.in. tzw. babciny pokój wspomnień przygotowany na styl sprzed kilkudziesięciu lat, czyli czasów, które pozostały w pamięci osób chorych
Na oddziale jest m.in. tzw. babciny pokój wspomnień przygotowany na styl sprzed kilkudziesięciu lat, czyli czasów, które pozostały w pamięci osób chorych Bogusław Kwiecień
W rozbudowanym Dziennym Domu Pomocy w Oświęcimiu powstał dzienny oddział dla osób cierpiących na demencję. To miejsce będzie przyjazne starszym osobom.

Zakończyła się rozbudowa Dziennego Domu Pomocy w Oświęcimiu. W nowej części powstanie wyspecjalizowany dzienny oddział dla osób cierpiących na demencję, w tym alzheimera. W tej chwili dziennej placówki o takim zakresie usług nie ma w powiecie oświęcimskim, a nawet w całej zachodniej części Małopolski.

Problem narasta

Najbliższe tego typu dzienne domy pobytu są w Krakowie, a problemy opieki nad osobami starszymi dotkniętymi m.in. otępieniem ma coraz więcej rodzin. – Mama cierpi na demencję. Boimy się ją samą zostawiać w domu. Zdarzało się już, że wyszła na ulicę, a potem nie umiała wrócić – mówi pani Marzena, mieszkanka Oświęcimia. – Wprawdzie pracujemy na zmiany, ale mamy problem, aby zawsze ktoś był z nią w domu – zaznacza kobieta.

W podobnej sytuacji jest w Oświęcimiu wiele osób, które mają pod opieką chorych na demencję, a nie chcą ich oddawać do ośrodków całodobowych. – Są dni, gdy z mężem jesteśmy mocno zmęczeni i chcielibyśmy po prostu trochę odpocząć – nie ukrywa oświęcimianka. Poza tym jest też wiele codziennych spraw, które muszą załatwić razem.

– W nowym oddziale będziemy mogli przyjąć 25 chorych osób – mówi Agata Lorek, dyrektorka Dziennego Domu Pomocy przy ul. Czecha w Oświęcimiu. – Działalność w tym zakresie chcemy rozpocząć z początkiem nadchodzącego roku – dodaje.
W tej chwili limit przyjęć jest już wyczerpany, ale placówka przyjmuje zgłoszenia na listę rezerwową.

Opieka i nowoczesna terapia

Placówka zapewni terapeutów i opiekunów oraz nowoczesne pomieszczenia do terapii i wypoczynku. W dobudowanym skrzydle jest m.in. nowoczesna sala doświadczania świata, gabinety terapii, pomieszczenie wypoczynku, tzw. babciny pokój wspomnień przygotowany na styl sprzed kilkudziesięciu lat, czyli czasów, które pozostały w pamięci osób chorych.

Z myślą o nich obok placówki powstał także ogród polisensoryczny oraz zaplecze do wypoczynku i aktywności ruchowej. Ponadto placówka będzie prowadzić szkolenia dla rodzin, które opiekują się krewnymi cierpiącymi na takie schorzenia.

Dzięki rozbudowie poprawią się także warunki pobytu seniorów dotychczas już korzystających z usług placówki. Codziennie na różne zajęcia do oświęcimskiego DDP przychodzi 60 osób. Do ich dyspozycji w nowym skrzydle będą nowe gabinety fizjoterapeutyczne, duża sala kulturalno-integracyjna.

Piętrowy budynek ma łączną powierzchnię 520 mkw., czyli dwa razy tyle, ile ma obecna siedziba DDP. Budowę nowego skrzydła sfinansowało miasto za kwotę blisko 3,9 mln zł. Oprócz rozbudowy przeprowadzona została modernizacja starego budynku.
Na wyposażenie nowej części Dzienny Dom Pomocy zdobył ponad 2 mln zł z funduszy unijnych.

Społeczeństwo Oświęcimia się starzeje i problem opieki nad osobami w podeszłym wieku narastał. Według ostatnich danych mieszkańcy w wieku powyżej sześćdziesiątego roku życia stanowią około 28 procent całej populacji miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dzienny oddział dla chorych na demencję powstał w Oświęcimiu - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto