Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eksponaty muzealne z Oświęcimia jadą w świat

Jarosław Fiedor
Wczoraj (7 listopada) z piwnic przy ul. Łukasiewicza, gdzie Mirosław Ganobis ma swoje prywatne muzeum rozpoczęło się pakowanie eksponatów. Jadą na siedmioletnią wystawę objazdową po siedmiu miastach Europy i siedmiu Ameryki Północnej. Na tą samą wystawę wyjeżdżają też eksponaty z Muzeum Auschwitz.

Mirosław Ganobis kolekcjonuje od ponad 30 lat. Przedmioty przechowuje w swoim prywatnym muzeum w piwnicy na osiedlu Chemików. Na wystawę przekazał kilka eksponatów ze swojej bogatej kolekcji m.in. walizkę z czasów okupacji, stare dokumenty, talmudy żydowskie, biurko, szafkę z prywatnego gabinetu właściciela fabryki wódek i likierów w Oświęcimiu Jakuba Haberfelda oraz mające swoją historię szklane butelki z logo firmy.

Najcenniejszym eksponatem przekazanym na wystawę są figury szachy z 1943 r. wykonane z puszki po rybach i ręcznie wystrugane przez nieznanego więźnia w obozie Auschwitz. Mimo wielu prób, nie udało się mu odnaleźć autora tego niesamowitego przedmiotu.

Wszystkie eksponaty były profesjonalnie zabezpieczone do transportu przez wyspecjalizowaną firmę Art. Transit z Łodzi. Wcześniej przedstawiciele firmy transportowej kilkakrotnie odwiedzali muzeum, żeby zobaczyć i pomierzyć eksponaty, które były umieszczane w specjalnie zrobionych skrzyniach aby wyruszyć do miejsca docelowego wystawy. - Bardzo się cieszę, że mi opróżnią piwnicę – śmiał się Mirosław Ganobis, przyglądając się pakowaniu.
Mirosław Ganobis od wielu miesięcy przyjaźni się z Luisem Ferreiro, przedstawicielem firmy organizującej wystawę.

Poznali się ponad rok temu, gdy odwiedził jego muzeum. Był pod wielkim wrażeniem eksponatów Ganobisa, wiedzą o historii miasta oraz otwartością, z której jest powszechnie znany. Przy pierwszym z takich spotkań Ganobis powiedział: - Co potrzebujesz na wystawę możesz zabrać.

Współpraca nabrała tempa. - Odwiedzali mnie różni fachowcy od wystawy i nie tylko - wspomina Mirosław Ganobis. - Udział w tej wystawie i promowanie naszego miasta w świecie to jest dla mnie zaszczyt i wyróżnienie, jestem dumny, że po 30 latach mojej pasji, jaką jest historia miasta Oświęcimia, moje zbiory będą na światowej wystawie - dodaje kolekcjoner.

Jest to wystawa, która po 72 latach po wyzwoleniu obozu opowie o Auschwitz i jego znaczeniu. Odwiedzi ona 14 miast: siedem w Europie i siedem w Ameryce Północnej, aby przybliżyć historię Auschwitz oraz Oświęcimia milionom ludzi. Zobaczyć na niej będzie można ponad 600 oryginalnych przedmiotów, które pochodzą w większości ze zbiorów państwowego muzeum Auschwitz.

Wśród nich są między innymi rzeczy osobiste więźniów, czy barak z podobozu Auschwitz III-Monowitz. Projekt zakłada także wypożyczenia eksponatów z różnych instytucji międzynarodowych, jak na przykład Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie czy Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, łącznie przedstawione będą eksponaty z 20 różnych kolekcji.

Na wystawie znajdzie się także oryginalny niemiecki wagon towarowy „Model 2", który był wykorzystywany przez Deustche Reichsbahn podczas II wojny światowej do transportu żołnierzy, jeńców wojennych, ale także podczas deportacji żydów do gett i obozów w okupowanej Polsce. Organizatorem wystawy i jej promocji jest firma Musealia, która stworzyła w tym celu międzynarodowy zespół ekspertów, złożony z kuratorów, konserwatorów archiwistów i historyków z placówki w Oświęcimiu i nie tylko.

Krowoderska.pl - zabudowa Krowodrzy - odc. 1

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto