Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Filmy kręcone w Oświęcimiu. Wielkie produkcje i niskobudżetowe obrazy o losach więźniów Auschwitz i mieszkańców miasta [GALERIA]

Redakcja
Co jakiś czas Oświęcim przyciąga filmowców z różnych krajów. Głównym tematem są losy więźniów niemieckiego obozu Auschwitz
Co jakiś czas Oświęcim przyciąga filmowców z różnych krajów. Głównym tematem są losy więźniów niemieckiego obozu Auschwitz telemagazyn.pl / materiały twórców filmu "Oświęcim - Praga"
Co jakiś czas Oświęcim przyciąga filmowców z różnych krajów. Głównym tematem są losy więźniów niemieckiego obozu Auschwitz. Pierwszym filmem nakręconym na terenie byłego obozu Auschwitz w 1947 roku był „Ostatni etap”. Potem były kolejne, a z czasem pojawili się także miejscowi twórcy, prezentując historie związane z samym miastem. Przejdź do GALERII i zobacz, jakie filmy powstały w Oświęcimiu i okolicach.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Losy więźniów obozu Auschwitz są od lat inspiracją dla filmowców

Pierwszym filmem opowiadającym o losach więźniów Auschwitz był "Ostatni etap" w reżyserii Wandy Jakubowskiej, byłej więźniarki obozu. W 1979 r. głośny dokument "Shoah" nakręcił Claude Lanzmann. Potem powstawały tutaj zdjęcia m.in. do dużych produkcji, jak amerykańskiego filmu „Triumf ducha” z udziałem gwiazdy kina Willema Dafoe o greckim Żydzie, który w obozie toczył walki bokserskie, by ocalić swoje życie, czy niektóre sceny do "Listy Schindlera” Stevena Spielberga.

Jednym z kolejnych filmów był "Uciekinier" w reżyserii Marka Pawłowskiego poświęcony najbardziej brawurowej ucieczce w historii obozu Auschwitz w czerwcu 1942 roku. Uczestniczyli w niej Kazimierz Piechowski, Eugeniusz Bendera, Józef Lempart i Stanisław Jaster, którzy uciekli w mundurach SS, z bronią w ręku i do tego autem wicekomendanta obozu. Ważnym filmem był "Pilecki" przedstawiający historię rotmistrza Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz.

W ostatnich latach w Oświęcimiu filmowcy robili zdjęcia do „Dotknięcia anioła” o żydowskim chłopcu ocalałym z Holokaustu, który przed wojną mieszkał w tym mieście. Dla wielu oświęcimian to była okazja do zagrania na planie filmowym.

Kręcą także oświęcimscy filmowcy

Z czasem wśród oświęcimian pojawiły się pomysły na filmy, w tym zrealizowane przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento wspomniany "Pilecki" oraz "Lustro" i "Nieobojętni". Swoje marzenia filmowca zaczął spełniać Mirosław Ganobis, oświęcimski miłośnik historii i kolekcjoner.

Z kolei w ub. roku pojawili się filmowcy, by kręcić tutaj "Strefę interesów". Film opowiada o codziennym życiu niemieckiej rodziny mieszkającej w czasie drugiej wojny światowej tuż obok niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto