GKS Katowice - Re-Plast Unia Oświęcim. Pierwszy krok oświęcimian, którzy urządzili sobie iście kosmiczne strzelanie w „Satelicie” 8:0

Ćwierćfinał hokejowego play-off: GKS Katowice - Re-Plast Unia Oświęcim 0:8. Na zdjęciu Eliezer Sherbatov fetujący zdobycie gola Fot. Jerzy Zaborski
Na otwarcie ćwierćfinału play-off Re-Plast Unia Oświęcim nadspodziewanie łatwo wygrała w Katowicach z miejscowym GKS 8:0, robiąc pierwszy krok w stronę półfinału, ale rywalizacja toczy się do czterech zwycięstw. Drugi mecz, 25 lutego 2021, także odbędzie się w stolicy Górnego Śląska. Potem, na dwa mecze, rywalizacja przeniesie się do Oświęcimia.

Oświęcimianie szybko objęli prowadzenie; Danił Oriechin wykorzystał podanie zza bramki od Siemiona Garszyna, dodając gościom pewności w meczu otwarcia ćwierćfinału. Z kolei na 5 sekund przed pierwszą przerwą Eliezer Sherbatov dostrzegł nadjeżdżającego w tempo Ryana Glenna, a ten z bliska dopełnił formalności.

Tuż po przerwie Teddy Da Costa, zgodnie ze swoją dewizą grania prostymi środkami, będąc na wprost bramki wypalił w „okienko”. Takiego rozwoju wypadków w najbardziej wyrównanej parze ćwierćfinałowej niewielu się spodziewało.

Goście tego dnia zadawali ciosy na początku i w końcówkach odsłon. Na 70 sekund przed drugą przerwą Gilbert Brule skopiował wyczyn Da Costy, ponownie posyłając krążek w „okienko”.

Kiedy na początku trzeciej tercji Siemion Garszyn poprawił uderzenie Mirosława Zatki, było jasne, że mecz otwarcia ćwierćfinału należy do oświęcimian.

- Byliśmy dzisiaj drużyną – powiedział po meczu Siemion Garszyn, napastnik oświęcimian. - To dopiero pierwszy mecz serii, więc musimy mocno stąpać po ziemi.

- Musimy szybko oczyścić głowy, bo to był dopiero pierwszy mecz rywalizacji, a nie ułożył się on dla nas zbyt dobrze. W play-off każdy mecz jest inny. Trzeba zostawić serce dla lodzie – ocenił Maciej Kruczek, obrońca GKS.

GKS Katowice - Re-Plast Unia Oświęcim 0:8 (0:2, 0:2, 0:4)

Bramki: 0:1 Oriechin (Garszyn) 8, 0:2 Glenn (Sherbatov) 20, 0:3 Da Costa (Garszyn, Oriechin) 22, 0:4 Brule (Zatko) 40, 0:5 Garszyn (Zatko, Oriechin) 42, 0:6 Sherbatov (Swindelhurst) 52, 0:7 Trandin (Da Costa, Sherbatov) 53, 0:8 Koblar (Krzemień, Kalan) 60.

GKS: Szimboh – Wajda, Kruczek; Stiepanow, Pasiut, Fraszko – Franssila, Marttinen; Kubalik, Rothla, Kuronen – Krawczyk, Andersons; Mularczyk, Starzyński, Michalski – Zieliński, Paszek; Adamus, Nahunko, Wanat.

Re-Plast Unia: Saunders (od 32 do 35 Lipiński) – Swindelhurst, Pretnar; Koblar, Kalan, S. Kowalówka - Luża, Glenn; Brule, McKenzie, Sherbatov - Zatko, Bezuszka; Oriechin, Da Costa, Garszyn; P. Noworyta, M. Noworyta; Przygodzki, Krzemień, Trandin.

Sędziowali: Krzysztof Kozłowski (Sosnowiec) i Paweł Kosidło (Kraków). Kary: 49 (w tym 5+20 dla Filipa Starzyńskiego) – 8. Stan play-off (do 4 zwycięstw): 1-0 dla Unii.

Inne mecze ćwierćfinałowe:

GKS Tychy - Ciarko STS Sanok 3:1 (stan play-off: 2:0); JKH GKS Jastrzębie - Tauron Podhale Nowy Targ 2:0 (stan play-off: 1:0); Energa Toruń - Comarch Cracovia 0:2 (stan play-off: 1:1).