Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Glony na brzegach Soły w Oświęcimiu. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie sprawdził, czy to efekt zanieczyszczenia [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Glony na brzegu Soły w Oświęcimiu ciągnęły się na kilku odcinkach, m.in. na Kamieńcu i plantach
Glony na brzegu Soły w Oświęcimiu ciągnęły się na kilku odcinkach, m.in. na Kamieńcu i plantach Bogusław Kwiecień
Glonami ciągnącymi się wzdłuż brzegu Soły w Oświęcimiu na kilku odcinkach zainteresował się Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie. Na podstawie dwóch wizji przeprowadzonych w terenie stwierdzono, że ich powstanie nie jest efektem zanieczyszczenia rzeki.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Glony w Sole w Oświęcimiu to nie był efekt nielegalnych zrzutów do rzeki

W ub. tygodniu przedstawiciele Towarzystwa na rzecz Ziemi w Oświęcimiu na brzegu Soły w rejonie ogródków działkowych "Kamieniec" zauważyli ciągnące się zielone glony. Podobnie było na kilku odcinkach Soły, m.in. na plantach. Sprawą zainteresował się Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.

- W związki z informacją otrzymaną 22 kwietnia 2022 r. w sprawie zanieczyszczenia rzeki Soły w rejonie ogródków działkowych "Kamieniec" w Oświęcimiu dokonano wizji w terenie. Na prawym brzegu na odsypisku żwirowym zaobserwowano glony nitkowate na długości około 90 m i szerokości średnio 1,5 m. Część glonów była wyschnięta, nie stwierdzono nieprzyjemnego zapachu

- informuje Magdalena Gala, rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Jak dodaje, kolejnej wizji dokonano 25 kwietnia. Stwierdzono, iż w wyniku zrzutów wody z Kaskady rzeki Soły duża część glonów została zmyta. Nie stwierdzono nielegalnych zrzutów z oczyszczalni ścieków, najbliższa zlokalizowana jest w odległości około 6 km.

- Glony nitkowate rozwijają się w czystej wodzie, dobrze natlenionej, bogatej w związki fosforu. Glony stanowią ważny ekosystem, zaopatrują wodę w tlen oraz stanowią pokarm dla owadów i ryb. Nie stanowią zanieczyszczenia - tłumaczy Magdalena Gala.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto