Nasza Loteria

Gmina Brzeszcze. Sukces Koła Gospodyń Wiejskich z Przecieszyna w kulinarnej "Bitwie Regionów". "Przecieszynianki" zajęły 1 miejsce. ZDJĘCIA

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Sukces Koła Gospodyń Wiejskich "Folklorem Malowane Przecieszynianki" z Przecieszyna podczas kulinarnej "Bitwy Regionów w Wygiełzowie
Sukces Koła Gospodyń Wiejskich "Folklorem Malowane Przecieszynianki" z Przecieszyna podczas kulinarnej "Bitwy Regionów w Wygiełzowie Koło Gospodyń Wiejskich Przecieszyn / Facebook
Piękny sukces odniosło Koło Gospodyń Wiejskich "Folklorem Malowane Przecieszynianki" z Przecieszyna (gm. Brzeszcze) podczas kulinarnej "Bitwy Regionów", która odbyła w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie. W konkursie z udziałem KGW z powiatów chrzanowskiego i oświęcimskiego "Przecieszynianki" zajęły 1 miejsce, a sukces zapewniła im bezkonkurencyjna polewka na maślance.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Polewka na maślance z Przecieszyna bezkonkurencyjna w Wygiełzowie

Polewka na maślance, która zapewniła wygraną KGW Folklorem Malowane Przecieszynianki, jak podkreśla jego przewodnicząca Józefina Apryas to staropolska potrawa.

- Nauczyłam się jej gotować od babuni, jak wielu innych zup staropolskich. Opiera się na maślance, do tego są ziemniaczki, omasta ze spyrkami i jajko na twardo. Jest bardzo syta, co miało duże znaczenie, bo przecież historia naszej lokalnej społeczności jest związana z górnictwem, ciężkim zawodem. Posiłki musiały być syte - podkreśla Józefina Apryas.

Przecieszynianki po cichu liczyły w Wygiełzowie na sukces, bo polewka na maślance już zdobywała nagrody w innych konkursach. - Tym niemniej, jesteśmy bardzo szczęśliwe, że okazałyśmy się najlepsze w tak mocnej konkurencji z dwóch powiatów - dodaje Józefina Apryas.

Trzeba dodać, że panie i panowie, członkowie Koła, zachwycili jury konkursu nie tylko smakiem potraw, ale także efektownym przygotowaniem stoiska i oprawą muzyczną, która towarzyszyła prezentacji potraw.

Za sprawą wygranej w Wygiełzowie, KGW z Przecieszyna awansowało na szczebel wojewódzki "Bitwy Regionów", który jest ogólnopolskim konkursem służącym promocji produktów lokalnych i tradycji. Jego organizatorem jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy wsparciu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego.

W skład komisji konkursowych wchodzi lokalny ekspert kulinarny, który ocenia potrawy wcześniej zgłoszone w formularzu zgłoszeniowym i przyznaje im odpowiednią punktację. W ten sposób Koła Gospodyń Wiejskich zajmują miejsca w rankingu wojewódzkim. Do półfinału ogólnopolskiego przechodzi maksymalnie 10 zespołów z danego województwa, które zdobyły największą liczbę punktów.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto