Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Kęty: alkohol nie dla małolatów

Ewelina Żebrak
15 sklepów już włączyło się do kampanii. W Groszku w Rajsku zapewniają, że nie sprzedają alkoholu
15 sklepów już włączyło się do kampanii. W Groszku w Rajsku zapewniają, że nie sprzedają alkoholu fot. Ewelina Żebrak
Spożywanie alkoholu przez nieletnich to olbrzymi problem. Gmina Kęty postanowiła ostro wziąć się do pracy i wyeliminować te lokale, gdzie dzieciaki bez trudu dostaną alkohol.

Czytaj także: Sprzedała piwo 15-letnim chłopcom

Pomóc w tym ma akcja "Pozory mylą, dowód nie", która zyskuje coraz większe poparcie. Do inicjatywy Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie oraz Komendy Głównej Policji przyłączają się kolejne sklepy i lokale deklarujące, że nie sprzedają alkoholu niepełnoletnim.

Pomysłodawcą akcji jest zastępca burmistrza Kęt Dariusz Laszczak. - To jest problem, z którym musimy ostro walczyć - mówi zastępca burmistrza.- Jest całe mnóstwo lokali, w którym pracownicy nie sprawdzają dowodów - dodaje.

Akcja polega na oznakowaniu sklepów specjalnymi plakatami i wręczaniu naklejek klientom. Sklepy będą także dokładniej kontrolowane.

- Nasza rola nie kończy się na przyznawaniu koncesji na alkohol - mówi Dariusz Laszczak. - Chcemy nadzorować sprzedaż alkoholu szczególnie w tych sklepach, gdzie mamy sygnały, że pracownicy sprzedają alkohol nieletnim - tłumaczy.

Do kęckiej akcji włączyło się w sumie 14 sklepów i lokali gastronomicznych. Urzędnicy liczą jednak na to, że lista ta obejmie wszystkie sklepy. Mieszkańcy także popierają kampanię. Zgodnie twierdzą, że taka akcja powinna objąć cały kraj.

- Co chwilę słyszy się o pijanych dzieciakach i nastolatkach - mówi Monika Jarosz z Kęt. - Winni są często sprzedawcy, którzy nie sprawdzają dowodów. Jedno jest pewne - taka akcja posłuży polepszeniu sytuacji, dlatego jest potrzebna - dodaje.

Janusz Mrozik również uważa, że akcja jest strzałem w dziesiątkę.

- Za chwilę rozpocznie się rok szkolny i dzieci zaczną nawiązywać nowe przyjaźnie - mówi mężczyzna. - Szczególnie w liceum najlepiej wkupić się w łaski stawiając piwo nowym kuplom po lekcjach. Dzieci nie powinny mieć dostępu do alkoholu, a każdy, kto widzi pijących nastolatków powinien zareagować - dodaje pan Janusz.

Warto przypomnieć, że kilka miesięcy temu zorganizowaliśmy prowokacje w sklepach powiatu oświęcimskiego. Wraz z nastolatkiem próbowali kupić piwo w czterech sklepach. W jednym sprzedawczyni dała towar bez sprawdzania dowodu osobistego. Teraz właściciel straci koncesję na sprzedaż alkoholu.

Ostre, kontrowersyjne, zabawne.**Czytaj blogi Przemka Franczaka i Pawła Zarzecznego**

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć, ale boicie się zapytać.**Rozmowy w cztery oczy**

Mieszkania Kraków. **Zobacz nowy serwis!**

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video! Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto