Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Oświęcim. 73. rocznica zakończenia II wojny światowej z tragiczną historią bohaterskiej rodziny Kuligów

Bogusław Kwiecień
Lech Chodacki/Oświęcimska Gmina
O losach swojego ojca Wawrzyńca, który zginął w Auschwitz, opowiedziały w czasie uroczystości w Porębie Wielkiej jego córki i wnuczka

Wzruszająca opowieść o bohaterskiej rodzinie Kuligów w czasie niemieckiej okupacji, która pomogła uciekinierowi z KL Auschwitz za co zapłaciła najwyższą cenę, była głównym punktem gminnych obchodów 73. rocznicy zakończenia II wojny światowej, które odbyły się w Porębie Wielkiej (gm. Oświęcim) przed pomnikiem Poległym i Pomordowanym Mieszkańcom.

Uroczystości rozpoczęły się od odśpiewania "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie proboszcz porębskiej parafii, ks. Stanisław Sadlik odmówił modlitwę w intencji ofiar wojen, prosząc o "dar pokoju serca, uciszenia broni i powstrzymania wszelkiej przemocy”.

Wójt gminy Oświęcim Albert Bartosz zwrócił uwagę na to, że uroczystość odbywa się w wyjątkowym miejscu, bowiem Pomnik upamiętnia krewnych i bliskich porębian. – Na monumencie znajdziemy nazwiska ludzi, którzy zginęli, a byli związani z Porębą Wielką. Pozwolę sobie domniemywać, że pewnie ponad połowa tu zebranych znajdzie wśród tych nazwisk swoich powinowatych. Kogoś, kto miał twarz, kto miał nazwisko, kto był czyimś przodkiem - powiedział wójt.

Hołd ofiarom dwóch wojen światowych oddali przedstawiciele gminnych władz, instytucji i organizacji oraz młodzież i dzieci.

Następnie w Domu Ludowym uczniowie miejscowej szkoły w spektaklu przypomnieli kluczowe wydarzenia w dziejach Polski od okresu zaborów do końca II wojny. Opowieść o dwudziestowiecznych zmaganiach ilustrowały animowane mapy i archiwalne filmy.

Najbardziej poruszającą częścią uroczystości była rodzinna historia opowiedziana przez trzy porębianki. W 1942 roku Niemcy aresztowali za pomaganie uciekinierowi z Auschwitz dwóch nastolatków i ciężarną Franciszkę Kulig. Jej mąż, Wawrzyniec, wymknął się SS-manom. Mimo to, po kilku dniach poszedł do obozu, wiedząc, że oznacza to dla niego pewną śmierć.

Liczył, że dzięki temu oprawcy zwolnią jego bliską rozwiązania żonę. Rzeczywiście, Franciszka ocalała. Wawrzyniec został rozstrzelany pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11 KL Auschwitz.

O tych tragicznych losach mieszkańców Poręby opowiedziały córki Wawrzyńca Kuliga, Stefania Antos i Maria Wądrzyk, oraz jego wnuczka Dorota Nowak. Nie kryły emocji i wzruszeń, które mimo upływu lat budzi w nich postać ojca i dziadka.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Dlaczego warto dbać o środowisko?

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto