Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Górale przywieźli choinkę do Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach [Zdjęcia]

Bogumił Storch
Drzewko z Doliny Chochołowskiej postawiono w muzeum, które zwiedzili górale
Drzewko z Doliny Chochołowskiej postawiono w muzeum, które zwiedzili górale UM Zakopane, Powiat Wadowice
Drzewko do papieskiego muzeum w Wadowicach przywieźli a potem ubrali, górale z Podhala. Kiedyś wozili je Janowi Pawłowi II do Watykanu.

Choinka stanęła w salonie mieszkania Wojtyłów, a zaproszeni goście udekorowali ją własnoręcznie wykonanymi ozdobami.

Z wyjątkowym prezentem do Wadowic przybyła kilkudziesięcioosobowa delegacja z Podhala, na czele z burmistrzem Zakopanego Leszkiem Dorulą, radnym wojewódzkim Janem Piczurą oraz przedstawicielami starostwa tatrzańskiego. Wraz z nimi przyjechały dzieci z podhalańskich szkół, które ozdobiły choinkę własnoręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi.

"Przez 26 lot my jeździli do Ojca Świętego na Watykan. Od 3 lot przyjeżdżomy do Wos, do Wadowic. Cały rok na to czekomy, żeby zobaczyć papieskie miasto. Przyjeżdzomy całą rodziną: jo, moja baba i mój syn, w przyszłym roku wnuka też weźmiemy. Pamiętom jak papież zawsze cieszył się z tej choinki z gór, godoł, że mu Polskę przypomina. Momy nadzieję, że choinka się Wom podobo"- oświadczyli górale.

Nie mogło zabraknąć również kapeli góralskiej „Giewont”, która podczas zdobienia podczas uroczystości przygrywała piękne staropolskie kolędy i pastorałki.

- Trzymetrowa choinka pochodzi ze Wspólnoty Leśnej Uprawnionych 8 Wsi w Witowie, która rozciąga się na terenie Doliny Chochołowskiej. Górale dbają o lasy tej wspólnoty już od ponad 200 lat – mówił Jan Piczura, radny wojewódzki i zarazem przedstawiciel Wspólnoty.

Goście z Podhala nie wrócili do domów z pustymi rękami. Gospodarze, czyli dyrektor placówki ks. Jacek Pietruszka wraz ze starostą wadowickim Bartoszem Kaliński, który jest członkiem rady programowej muzeum, obdarowali ich okolicznościowymi upominkami.

Na drzewku zawisły też dekoracje wykonane przez uczestników organizowanych przez Muzeum świątecznych warsztatów. Nie zabrakło też kolędowania wraz z kapelą Giewont, która podczas zdobienia podczas uroczystości przygrywała staropolskie kolędy i pastorałki.

Historia papieskiej choinki z doliny chochołowskiej sięga 1979 roku. To właśnie wtedy po raz pierwszy górale przywieźli ją dla Ojca Świętego do Watykanu. Tradycja ta pielęgnowana była aż do śmierci Jana Pawła II. Dwa lata temu górale postanowili ją wznowić, ale zamiast na Półwysep Apeniński, jeżdżą ze świątecznym drzewkiem do Wadowic, do miejsca, w którym urodził się Karol Wojtyła.

"Jan Paweł II wielokrotnie mówił, jak ważna jest dla niego choinka z Podhala, np. w czasie audiencji generalnej 16 grudnia 1998 roku: „Serdecznie witam pielgrzymów z Polski (…). Przychodzicie jak zawsze z darami, w których zawarte jest całe wasze oddanie dla Papieża, przywiązanie i serdeczność. Bóg wam zapłać za te dary, zwłaszcza za piękne choinki, smreki zakopiańskie. To właśnie dzięki waszym corocznym odwiedzinom Papież ma ciągle żywe wspomnienie ziemi podhalańskiej z Tatrami, zielenią lasów, łąk i pól i z rzewnymi kolędami góralskimi. To wszystko przybliża mi Ojczyznę i bliskich ludzi" - przypomina dyrekcja papieskiego muzeum.

Sam wykonaj dekoracje świąteczne. Jak z prostych składników zrobić bałwanka ze sztucznego śniegu?

Źródło: Agencja TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto