Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Helena Stupka została patronką ronda u zbiegu ulic Legionów i Maksymiliana Kolbego w Oświęcimiu

Monika Pawłowska
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
Decyzją Rady Miasta Oświęcim z sierpnia tego roku, skrzyżowanie z ruchem okrężnym u zbiegu ulic Legionów i Maksymiliana Kolbego ma patronkę. To Helena Stupka, niezwykła oświęcimianka, która z narażeniem własnego życia niosła pomoc więźniom KL Auschwitz.

Helena Stupka, bohaterka z czasów niemieckiej okupacji, choć urodziła się na obecnej Ukrainie, dorosłe życie związała z Oświęcimiem, gdzie wraz z mężem zamieszkała w latach 30. ubiegłego wieku.
Podczas II wojny światowej działała w konspiracji. Początkowo w Związku Walki Zbrojnej, a potem w Armii Krajowej pod pseudonimem „Jadźka”.

- Po zbudowaniu przez Niemców obozu Auschwitz zaangażowała się w pomoc więźniom

- informują pracownicy Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. - Organizowała żywność oraz przekazywała grypsy. Kierowała także Komitetem Niesienia Pomocy Więźniom Politycznym Obozu Oświęcimskiego. Pomogła wielu uciekinierom z KL Auschwitz, m.in. Augustowi Kowalczykowi. Uczestniczyła także w przygotowaniach do innych ucieczek - dodają.

Po aresztowaniu przez gestapo w 1943 r. i późniejszemu zwolnieniu z aresztu, ukrywała się, jednak nie przestała działać w konspiracji.
Po zakończeniu wojny m.in. prowadziła drogerię w Oświęcimiu. 6 czerwca br. minęło 45 lat od jej śmierci. Miała wówczas 77 lat.

Rondo nosiłoby imię Heleny Stupki wcześniej, jednak pojawiły się wątpliwości związane z jej działalnością po wojnie. W połowie lipca uzyskano odpowiedź z Instytutu Pamięci Narodowej wskazującą na możliwość nadania takowego imienia.

- Uprzejmie informuję, iż w kontekście ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki, nie ma przeciwskazań, aby upamiętnić Helenę Stupkę, poprzez nadanie jej imienia rondu w Oświęcimiu - napisał Adam Siwek, Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w IPN.

Rondo znajduje się nieopodal tzw. Lagerhausu, w którym po zakończeniu modernizacji obiektu swoją siedzibę będzie miało Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Celem instytucji jest upamiętnienie mieszkańców ziemi oświęcimskiej niosących pomoc więźniom obozu Auschwitz.

FLESZ - Polska na liście krajów niebezpiecznych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto