Ekstraklasa hokejowa: Lotos Gdańsk - Re-Plast Unia Oświęcim 1:2. Luka Kalan (przy krążku) wypracował pierwszą bramkę dla oświęcimian. Fot. Jerzy Zaborski
Re-Plast Unia Oświęcim wygrała wyjazdowe spotkanie z Lotosem Gdańsk, przełamując się po trzech porażkach w obcych halach. Wiele wskazuje na to, że oświęcimianie w ćwierćfinale play-off mogą spotkać się właśnie z gdańszczanami. Zanim to jednak nastąpi, trzeba rozegrać ostatnie dwie kolejki fazy zasadniczej, ale to już po dwutygodniowej przerwie dla reprezentacji Polski na prekwalifikację olimpijską.

Szybkie tempo pierwszej odsłony, ale gole w niej nie padły. Bliżsi ich zdobycia byli gdańszczanie. Pięknie wypalił Rożkow, kończąc akcję Popowa, ale Clarke Saunders był na posterunku (16 min). Z kolei Tieslukiewicz uderzył tuż nad poprzeczkę (19 min).

Na pierwszą bramkę trzeba było czekać do połowy meczu. Zdobyli ją miejscowi. Wtedy Krasowskij dobił krążek po strzale Rożkowa, bo Saunders nie miał asekuracji ze strony kolegów.

Chwilę później mógł być remis. Po strzale Gregora Koblara, Fuczik zdołał złączyć parkany, więc krążek nie wpadł do siatki. Jednak jeszcze przed drugą przerwą gdańszczanie mogli podwyższyć prowadzenie. Szczęścia zabrakło Mateuszowi Danielukowi.

W trzeciej odsłonie oświęcimianie odwrócili losy meczu, wykorzystując liczebne przewagi. Najpierw Luka Kalan tak dograł krążek, że Sebastian Kowalówka uderzając bez przyjęcia doprowadził do remisu. Później z linii niebieskiej uderzył Jakub Saur, a – że pole widzenia Fuczikowi ograniczył Peter Bezuszka – gdański bramkarz skapitulował.

Na 48 sekund przed końcem gdańszczanie wycofali bramkarza. W idealnej pozycji na doprowadzenie do remisu znalazł się Tomasz Pastryk, lecz Saunders popisał się fenomenalną interwencją i pełna pula pojechała do Oświęcimia.

Lotos PKH Gdańsk – Re-Plast Unia Oświęcim 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)
Bramki:
1:0 Krasowskij (Rożkow) 33, 1:1 S. Kowalówka (Kalan, Zatko) 51, 1:2 Saur (Trandin, Przygodzki) 52.

Lotos Gdańsk: Fuczik – Havlik, Bilcik; Vitek, Polodna, Steber – Krasowskij, Tieslukiewicz; Popow, Rożkow, Jełakow – Lehmann, Pastryk; Marzec, Rac, Danieluk – Szurowski, Pichnarcik; Mocarski, Pesta, Stasiewicz.

Re-Plast Unia: Saunders – Zatko, Luża; Koblar, Kalan, S. Kowalówka – Saur, Bezuszka; Przygodzki, Trandin, Piotrowicz – P. Noworyta, Wanacki; Themar, Oriechin, Garszyn – M. Noworyta; Wanat, Krzemień, Malicki oraz Raszka.

Sędziowali: Paweł Kosidło (Kraków) i Paweł Meszyński (Warszawa). Kary: 10 – 4 minut. Widzów: 1700.

Inne mecze:

GKS Katowice - JKH GKS Jastrzębie 4:1, Energa Toruń – Zagłębie Sosnowiec 6:5, Podhale Nowy Targ – Naprzód Janów 13:1, Comarch Cracovia – GKS Tychy 5:2.