Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Interpretacja ustawy o formach popierania budownictwa mieszkaniowego

[email protected]
Witam, proszę o opinię czy prawidłowo interpretuję ustawę o szczególnych formach popierania budownictwa mieszkaniowego regulującą zasady wynajmowania mieszkań z zasobów TBS. Art. 30 ust. 1 ustawy mówi: "1.

Witam, proszę o opinię czy prawidłowo interpretuję ustawę o szczególnych formach popierania budownictwa mieszkaniowego regulującą zasady wynajmowania mieszkań z zasobów TBS.

Art. 30 ust. 1 ustawy mówi:
"1. Towarzystwo może wynająć lokal mieszkalny wyłącznie osobie fizycznej, jeżeli:
1) osoba fizyczna oraz osoby zgłoszone do wspólnego zamieszkania, w dniu objęcia lokalu, nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości,"
natomiast ust. 5 i 6 tego artykułu regulują zasady wypowiedzenia umowy najmu przez TBS uzależnione od stanu majątkowego najemcy:
"5. W razie:
1) złożenia przez najemcę w deklaracji oświadczeń niezgodnych z prawdą, towarzystwo wypowiada mu umowę najmu bez zachowania terminu wypowiedzenia; po rozwiązaniu umowy osoba zajmująca lokal bez tytułu prawnego jest obowiązana płacić towarzystwu miesięczne odszkodowanie za korzystanie z lokalu w wysokości 200 % czynszu miesięcznego, jaki płaciłaby, gdyby umowa nie została rozwiązana,
2) gdy najemca nie złoży deklaracji w terminie, o którym mowa w ust. 3, lub wykaże w deklaracji dochody przekraczające wysokość określoną w ust. 1 pkt 2, towarzystwo może wypowiedzieć umowę najmu w części dotyczącej czynszu; w takich przypadkach nie stosuje się art. 28 ust. 2.
6. Przepis ust. 5 pkt 2 stosuje się odpowiednio, gdy najemca uzyskał tytuł prawny do innego lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości."

Czy w przypadku, gdy na moment zawierania umowy najmu z TBS nikt z członków rodziny ani najemca nie posiada tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego (czyli był spełniony warunek zapisany w art. 30 ust. 1 pkt 1) a po jakimś czasie tytuł prawny do innego lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości np. w drodze spadku nabyła jedna z osób zgłoszonych do wspólnego zamieszkania (ale nie najemca, np. wnuk dziedziczy po dziadkach), to czy ma zastosowanie art. 30 ust. 6 tej ustawy dotyczący możliwości wypowiedzenia umowy najmu w części dotyczącej czynszu?

Warunkiem uzyskania przez osobę fizyczną lokalu mieszkalnego pod wynajem z zasobów TBS jest m. in. nieposiadanie tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości przez tą osobę, jak również przez osoby zgłoszone do wspólnego zamieszkania. Powyższy warunek spełniany musi być w chwili obejmowania lokalu.
Ustawodawca zastrzega jednak, że w przypadku uzyskania przez najemcę (i tylko najemcę) tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości w czasie trwania umowy najmu, towarzystwo może (ale nie musi) wypowiedzieć umowę najmu w części dotyczącej czynszu.

Na pytania Internautów odpowiada Łukasz Berg z Kancelarii Adwokackiej Adwokata Tomasza Posadzkiego w Gdańsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto