Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwestycje na zakopiance. Ma być bezpieczniej

Marcin Karkosza
Gaj, skrzyżowanie zakopianki z ul. Zadziele i Widokową.
Gaj, skrzyżowanie zakopianki z ul. Zadziele i Widokową. Fot. Adam Wojnar
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa postanowiło poprawić bezpieczeństwo na drogach w kraju. Jeszcze w tym roku na budowy i ich przygotowanie wyda ponad 600 mln zł. Aż 72 inwestycje zaplanowano w Małopolsce. Najwięcej - kilkanaście - ma sprawić, że przestaną ginąć ludzie na zakopiance.

- Tylko w naszej gminie zrealizowane będą trzy zadania, które znacznie poprawią bezpieczeństwo mieszkańców i innych, którzy jeżdżą zakopianką - cieszy się Piotr Piotrowski, wójt gminy Mogilany. - Te inwestycje zmniejszą liczbę lewoskrętów w ciągu drogi i poprawią połączenie drogowe między Gajem a Mogilanami.

Chodzi m.in. o długo oczekiwaną modernizację skrzyżowania ulic Zadziele i Widokowej (drogi powiatowe) z zakopianką. Od grudnia zeszłego roku, kiedy nad szosą w Gaju otwarto nową kładkę dla pieszych, to właśnie jest najniebezpieczniejsze miejsce w okolicy.

Rozpoznanie geologiczne na skrzyżowaniu zakopianki z ul. Zadziele i koncepcja inwestycji ma powstać jeszcze w tym roku. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma już projekty budowy trzech nowych kładek w okolicy - dwóch w Głogoczowie i trzeciego w Jaworniku.

Wspomniane inwestycje zostaną zakończone najprawdopodobniej za kilka lat. Samorządowcy zadowoleni są jednak, że w końcu rozpocznie się ich przygotowanie. Szczególnie, że od 2014 roku na zakopiance, tylko na odcinku pomiędzy Krakowem a Myślenicami, doszło do 693 kolizji i 107 wypadków.

- W tych zdarzeniach aż 143 osoby zostały ranne, a dziewięć poniosło śmierć - wylicza Joanna Biel-Radwańska z małopolskiej drogówki.

Ministerialne plany zakładają 448 inwestycji mających poprawić w najbliższych latach bezpieczeństwo na polskich drogach. Na nasze województwo przypada prawie jedna szósta wszystkich. Prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Najwięcej, bo aż kilkanaście inwestycji przewiduje się na zakopiance, która należy do najbardziej niebezpiecznych dróg w kraju. W grudniu zeszłego roku w Gaju pod Krakowem otwarto kładkę dla pieszych nad tą szosą, a wcześniej powstał wiadukt i oddalona od niego o 750 m kładka w Mogilanach. Ale Tadeusz Gniadek ze Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mogilany podkreślał, że należy starać się, by podobne, okupione ofiarami miejsca, zniknęły z całej zakopianki.

Teraz to pragnienie może w końcu się spełnić. Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk wkrótce po objęciu stanowiska zapewniał, że zadania związane z utrzymaniem właściwego stanu technicznego sieci drogowej, a w szczególności poprawa bezpieczeństwa, będą jednym z priorytetów jego resortu. Dlatego na opublikowanej właśnie liście rządowej znajdują się m.in. przebudowa skrzyżowań, budowa kładek dla pieszych, zatok autobusowych, chodników i lewoskrętów. Łączne wydatki na ten cel w tym roku mają wynieść ponad 600 mln zł.

Zaskoczona GDDKiA

Zadania z listy rządowej analizują teraz lokalne oddziały Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Np. krakowski oddział nie wie jeszcze ile pieniędzy ze wspomnianej puli trafi do naszego województwa. Nie wiadomo też, kiedy dokładnie zaczną się inwestycje. GDDKiA musi najpierw sprawdzić, co może robić od razu.

- Dla nas to nowa informacja - zastrzega Iwona Mikrut-Purchla, rzeczniczka krakowskiego oddziału GDDKiA. - Jeżeli jest lista, a minister obiecał pieniądze na budowę chodników, kładek dla pieszych czy skrzyżowań, to oznacza, że inwestycje, które są przygotowane, będzie można realizować. Terminy zostaną sprecyzowane.

Elżbieta Kisil z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa (MIB) dodaje: - Jeśli dane zadanie ma wszelkie pozwolenia i uzgodnienia, to realizacja może rozpocząć się niezwłocznie i zakończyć w bieżącym roku. Co do zadań wieloletnich, to w tym roku zaczną się prace przygotowawcze.

Wyczekiwane inwestycje

Wśród wskazanych zadań do realizacji w Małopolsce są m.in. przebudowa skrzyżowania w Krzyszkowicach, budowa dwupoziomowego węzła w Myślenicach, dwupoziomowego skrzyżowania w Gaju czy kładek dla pieszych w Libertowie, Jaworniku i Głogoczowie (wszystkie inwestycje wymieniamy w ramce obok).

- Bardzo cieszymy się, że inwestycje, o które zabiegaliśmy od lat, w końcu staną się faktem - powiedział wczoraj „Krakowskiej” Piotr Piotrowski, wójt Mogilan.

W grudniu był w grupie małopolskich samorządowców i przedstawicieli GDDKiA, którzy pojechali do Warszawy na rozmowy z ministrem Adamczykiem. - Otrzymaliśmy wtedy zapewnienie, że inwestycje poprawiające bezpieczeństwo mieszkańców okolic zakopianki zostaną przeprowadzone - dodaje.

Jedną z najpilniejszych inwestycji jest modernizacja skrzyżowania ulic Zadziele i Widokowej (drogi powiatowe) z zakopianką w Gaju. Nowe powstanie dopiero za 3-4 lata, ponieważ nie ma jeszcze dokumentacji i pozwoleń budowlanych.

Nowa lista zadań nie tylko poprawi bezpieczeństwo na zakopiance, ale także upłynni przejazd. Nie spowoduje jednak na jej pierwszym odcinku podniesienia statusu do drogi ekspresowej. - Są ściśle określone parametry, jak ma wyglądać droga ekspresowa. Nie może mieć np. tylu zjazdów do posesji. Taki status wymagałby przebudowy drogi, a patrząc na liczbę zabudowań po obu stronach zakopianki od Krakowa do Myślenic, wiązałoby się to z ogromnymi protestami - mówi Mikrut-Purchla.

Inwestycje na Zakopiance

  • Krzyszkowice - przebudowa skrzyżowania, wykonanie lewoskrętów,
  • Libertów - budowa kładki,
  • Jawornik - budowa kładki ,
  • Myślenice - przebudowa, skrzyżowania z drogą gminną,
  • Myślenice - budowa węzła dwupoziomowego (ul. Sobieskiego),
  • Gaj - budowa dwupoziomowego skrzyżowania (ul. Zadziele i Widokowa),
  • Głogoczów - budowa dwóch kładek,
  • Biały Dunajec - budowa chodnika,
  • Zakopane - przebudowa skrzyżowania z drogą powiatową w ciągu DK47 lub rondo.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto