Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak długo będą musiały działać pompy odwadniające w Trzebini? Ile kosztuje całe przedsięwzięcie? Zobaczcie zdjęcia

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Pompy w Trzebini
Pompy w Trzebini MUW Kraków
Pompy, których zadaniem jest utrzymywanie wód gruntowych w Trzebini na odpowiednim poziomie działają już od tygodnia. Urządzenia mają zmniejszyć ryzyko powstawania kolejnych zapadlisk. Wielu mieszkańców miasta zastanawia się, jak długo pompy będą musiały funkcjonować oraz ile kosztuje całe przedsięwzięcie.

Zapadliska w Trzebini

Mieszkańcy Trzebini żyją tematem powstających na terenie osiedli Gaj i Siersza zapadlisk. Ziemia zapadała się tam wielokrotnie, jednak największe emocje i strach wzbudziły dziury, które wystąpiły na terenie ogródków działkowych, cmentarza, w pobliżu bloków mieszkalnych a ostatnio na środku kortów tenisowych.

Zapadlisko na terenie ogródków działkowych w Trzebini
Zapadlisko na terenie ogródków działkowych w Trzebini Mateusz Król

Sytuacja jest na tyle poważna, że zapadła decyzja o likwidacji południowej części Rodzinnych Ogródków Działkowych „Gaj”. Te zostaną przeniesiona w nowe miejsce, które dopiero będzie wyznaczone. Działkowicze z kolei mają otrzymać odszkodowania a ich wyceny będą weryfikowane pod kątem rzetelności.

Znajdujący się w sąsiedztwie ogródków działkowych cmentarz zostanie natomiast objęty pracami mającymi na celu ustabilizowanie gruntu.

Zapadlisko na terenie cmentarza w Trzebini
Zapadlisko na terenie cmentarza w Trzebini UM Trzebinia

Pompy odwadniające

W poniedziałek, 29 maja nastąpił rozruch pomp głębinowych. Zadaniem urządzeń jest utrzymanie wód gruntowych na poziomie około 307 metrów nad poziomem morza.

- Według ekspertów ten zabieg powinien pozwolić utrzymać wody gruntowe na bezpiecznym poziomie, a zgodnie z ekspertyzami ta metoda jest skuteczna i może minimalizować ryzyko powstawania zapadlisk – mówił podczas konferencji prasowej, która została odbyła się w Trzebini wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Pompy w Trzebini
Pompy w Trzebini MUW Kraków

Dwie pompy zostały zainstalowane na terenach leśnych w rejonie ulicy Grunwaldzkiej. Ich wydajność to około pięć metrów sześciennych na minutę. Znajdują się one w udrożnionych wcześniej przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń otworach o głębokości 180 metrów.

Równolegle prowadzone są prace związane z uzdatnianiem terenu. Spółka Restrukturyzacji kopalń likwiduje powstające zapadliska poprzez zasypywanie ich specjalną mieszaniną kruszyw. Zlecone zostały także specjalistyczne badania geograficzne i prace wiertnicze. Ich wyniki mają pomóc w pracach zmierzających do likwidacji zagrożenia zapadliskami. Dodatkowo od 7 marca w celu stabilizacji gruntu do odwiertów zatłaczana była specjalna mieszanina.

Pompy w Trzebini
Pompy w Trzebini MUW Kraków

- Przyszło nam odpowiadać za nieodwracalne błędy roku 1999. To nie jest łatwe. Dlatego prace podzieliliśmy na te bieżące, ale też systemowe i zaplanowane w szerszej perspektywie czasowej. Z jednej strony sukcesywnie wykonywane są zatem działania uzdatniające grunt i stabilizujące poziom wód gruntowych, z drugiej trwają badania i prace nad rozwiązaniami prawnymi, dzięki którym te działania będą mogły być jeszcze sprawniejsze. Wielkim kłamstwem jest to, że mieszkańcy zostali sami z problemem. Wręcz przeciwnie. Jesteśmy razem z mieszkańcami i konsekwentnie oraz na bieżąco pracujemy i reagujemy. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w każdy aspekt tych działań – podsumowuje wojewoda Łukasz Kmita.

Jak długo będą działały pompy w Trzebini?

Wielu mieszkańców Trzebini zastanawia się, jak długo pompy będą musiały pracować, aby ustabilizować sytuację na osiedlach Gaj i Siersza. Czy to już "na wieczność"? Zapytaliśmy o to przedstawicieli Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).

- Na ten moment nie mamy ustalonego końcowego terminu. Na razie pompy będą funkcjonowały. Na pewno jest to dłuższa perspektywa przynajmniej wielomiesięczna. Decyzje będą stopniowo podejmowane w oparciu o obserwacje efektów wszystkich działań prowadzonych przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń – podkreślił w rozmowie z „Gazetą Krakowską” rzecznik prasowy spółki Mariusz Tomalik.

Część mieszkańców miejscowości zastanawia się, ile kosztuje całe przedsięwzięcie. Jak informuje rzecznik prasowy SRK koszt działań związanych z odpompowywaniem wód gruntowych w Trzebini to około kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Koszt ten jest zmienny z uwagi na zmienną ilość odpompowywanej wody, co z kolei wynika z prowadzonych na bieżąco analiz i obserwacji poziomu lustra wody.

Zapadliska w Trzebini

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jak długo będą musiały działać pompy odwadniające w Trzebini? Ile kosztuje całe przedsięwzięcie? Zobaczcie zdjęcia - Gazeta Krakowska

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto