Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wyleczyć odleżyny?

abcZdrowie.pl
by Kai Hendry / CC BY 2.0 (flickr)
Odleżyny to częsty problem wśród osób obłożnie chorych. Jak przebiega leczenie tej przypadłości?

Osoby, które w związku z chorobą lub przebytym urazem spędzają całe dnie, leżąc, są narażone na wystąpienie odleżyn, czyli ran w obrębie tkanek podskórnych i skóry. Odleżyny powstają, gdy na skutek ucisku tkanek przepływ krwi jest utrudniony, a niedotlenione komórki zaczynają obumierać. Jak wygląda leczenie odleżyn?

Jakie są przyczyny odleżyn?

Jak wyjaśnia dr Tomasz Laus, chirurg ogólny, „odleżyny to skutek przewlekłego niedokrwienia przechodzącego w owrzodzenie skóry, powstającego w mechanizmie ucisku z zewnątrz. Najczęściej występują w okolicy kości krzyżowej, guzów kulszowych, krętarzy i pięt. Ale mogą być umiejscowione w innych rejonach ciała ludzkiego”.

Jakie objawy wskazują na obecność odleżyn?
- Pierwsze stadium zaawansowania odleżyn objawia się zaczerwienieniem i tkliwością skóry. Rumień jest cieplejszy niż reszta ciała i może mu towarzyszyć stwardnienie skóry lub jej obrzęk. Po zniesieniu ucisku zaczerwienienie skóry znika
- Drugie stadium rozwoju odleżyn charakteryzuje się obecnością pęcherzy, powierzchownych uszkodzeń tkanki i ich obrzękiem. Mimo zniesienia ucisku zmiany nie ustępują
- U osób z odleżynami w trzecim stadium zaawansowania skóra jest zniszczona na całej grubości. Wokół rany obecny jest rumień i obrzęk, a jej dno jest wypełnione żółtymi masami tkanek ulegających rozpadowi i czerwoną ziarniną
- Czwarte stadium rozwoju odleżyn wyróżnia się zniszczeniem tkanek podskórnych oraz ich martwicą.
- W piątym stadium zaawansowania odleżyn, martwica sięga do mięśni i powięzi. Proces martwiczy może objąć także kości i stawy – jest to stan nieodwracalny

Jak uchronić się przed odleżynami?

„Profilaktyka polega na dbaniu o prawidłowe odżywianie, toaletę codzienną oraz stan ogólny pacjenta”, mówi dr Tomasz Laus. „Istotna jest prawidłowa terapia choroby zasadniczej, a także profilaktyka przeciwodleżynowa polegająca na stosowaniu zmiany pozycji chorego oraz wałków lub materacy specjalistycznych przeciw odleżynom”.

Ważną rolę w zapobieganiu odleżynom odgrywa także właściwa pielęgnacja skóry. Obszary skóry podatne na rozwój odleżyn powinny być utrzymywane w suchości, ponadto należy aplikować na nie preparaty zapewniające elastyczność i nawodnienie skóry. Dobre efekty przynosi także stosowanie specjalnych kremów na odleżyny.

Skuteczne leczenie odleżyn

„Leczenie odleżyn zależy od ich stanu zaawansowania – wyróżnia się cztery etapy rozwoju odleżyn. W leczeniu stosujemy błony poliuretanowe, opatrunki hydroksykoloidowe, opatrunki alginianowe, a w ostatnim etapie opracowanie chirurgiczne, czyli leczenie zabiegowe”, wylicza dr Tomasz Laus. W pierwszym i drugim stadium zaawansowania odleżyn, czyli w tak zwanym stadium naskórkowym, celem terapii jest stymulacja regeneracji naskórkowej. Przyspieszenie procesu naskórkowania zmniejsza bowiem ryzyko wystąpienia głębokich owrzodzeń.

U pacjentów z bardziej zaawansowaną postacią odleżyn proces leczenia stanowi większe wyzwanie dla lekarzy, między innymi ze względu na obecność martwicy. Właśnie dlatego tak ważne jest niedopuszczenie do wystąpienia głębokich zmian odleżynowych. Warto uświadomić sobie, że im głębsze i bardziej rozległe są owrzodzenia, tym dłużej trwa proces leczenia odleżyn. Jak pokazują dane statystyczne, u pacjentów z odleżynami w drugim stadium zaawansowania 75% zmian ustępuje w ciągu ośmiu tygodni, natomiast u osób z odleżynami w stadium czwartym zagoi się tylko 62% ran, przy czym nastąpi to w bliżej nieokreślonej przyszłości. W ciągu roku od momentu rozpoczęcia leczenia zniknie u nich 52% zmian.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto