Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jastrzębie ma swój audioprzewodnik. Po mieście oprowadza aplikacja. Można z niej skorzystać w Parku Zdrojowym oraz na Szlaku Wolności

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
W Parku Zdrojowym audioprzewodnik oprowadza po dziewięciu punktach.
W Parku Zdrojowym audioprzewodnik oprowadza po dziewięciu punktach. arc. UM Jastrzębie-Zdrój
Po Parku Zdrojowym, a także Szlakiem Wolności oprowadzi mieszkańców Jastrzębia oraz przyjeżdżających do miasta turystów, aplikacja #mojesjz. Opowie ona o najważniejszych punktach znajdujących się na obu ścieżkach. - Wystarczy smartfon i słuchawki, oraz oczywiście, nasza aplikacja - mówi Rafał Jabłoński, dyrektor Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica, który opracował aplikację.

Jastrzębie ma swój audioprzewodnik. Po mieście "oprowadza" aplikacja na smartfona

Wszystkie osoby, niezależnie od tego, czy są mieszkańcami Jastrzębia, czy też przyjezdnymi, którzy przyjechali do miasta w celach turystycznych, sami sobie mogą być po nim przewodnikami. Jest to możliwe, dzięki aplikacji #mojesjz, którą opracował jastrzębski Instytut Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica.

Jest ona już dostępna do pobrania na smartfony. - Aplikację można pobrać z App Store i Sklepu Play - informuje Małgorzata Krzeszkiewicz, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.

Oznacza to, że jest ona obsługiwana przez telefony zarówno z oprogramowaniem iOS - czyli iPhone'y - oraz z systemem operacyjnym Android. Pobranie i korzystanie z aplikacji jest darmowe. A z czego dokładnie mogą skorzystać osoby, które zdecydują się na pobranie aplikacji?

#mojesjz oprowadza po Parku Zdrojowym i Szlaku Wolności

Jak informują w Łaźni Moszczenica, aplikacja #mojesjz oprowadza po dwóch miejskich ścieżkach. Pierwszą z nich jest ścieżka zdrojowa, określana również uzdrowiskową, znajdująca się w Parku Zdrojowym.

- Jej trasa opowiada kompleksowo o najważniejszych dla dawnego kurortu wydarzeniach, od czasów jego powstania, przez okres świetności aż do współczesności - mówi Rafał Jabłoński, dyrektor Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica.

Na trasie ścieżki uzdrowiskowej znajduje się w sumie dziewięć punktów. Wszystkie z nich zlokalizowane są w Parku Zdrojowym.

- To między innymi Dom Zdrojowy, Łazienki, budynek dawnej Masnówki, gdzie mieści się obecnie bibiolteka czy Inhalatorium - wyliczają w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu.

W Parku Zdrojowym aplikacja jest niemal bezobsługowa. - Informacje i ciekawostki o mijanych obiektach odtwarzane są automatycznie na podstawie lokalizacji GPS użytkownika - opowiadają osoby odpowiedzialne za opracowanie aplikacji.

Dodatkowo, do wyboru przy zwiedzaniu Parku Zdrojowego są dwie opcje korzystania z aplikacji. Dostępne są wersje dla dorosłych, a także dla dzieci. W tej drugiej "przewodnikami" są leśne zwierzęta, jak chociażby wiewiórka, co zdaniem twórców aplikacji tworzy ją bardziej przystępną.

Jeśli chodzi z kolei o drugą z miejskich ścieżek, gdzie można korzystać z aplikacji #mojesjz, jest nią Szlak Wolności. Znajduje się na niej pięć punktów, uchodzących za najważniejsze, podczas walki jastrzębskich górników z systemem komunistycznym.

Są wśród nich m.in. kościół "na górce", czy pomnik Porozumienia Jastrzębskiego przy kopalni Zofiówka. Korzystanie z aplikacji w przypadku Szlaku Wolności różni się od wariantu opracowanego dla ścieżki zdrojowej.

- W jej przypadku nagrania należy wybierać samodzielnie, ponieważ została zaprojektowana jako przejazd samochodowy - tłumaczą pracownicy Łaźni Moszczenica.

Aplikacja jest dostępna w dwóch wersjach językowych. Jastrzębianie doczekają się jeszcze jednej "apki"?

Oprócz wyboru ścieżki, a także ich wariantu użytkownicy aplikacji mogą dokonać jeszcze innego wyboru. Jakiego? Językowego. Aplikacja obsługiwana jest w trzech wersjach językowych. - Wycieczki są dostępne w języku polskim, czeskim i angielskim - wskazują w Łaźni Moszczenica.

Jednocześnie, aplikacja #mojesjz, jest dopiero pierwszą, jaką do użytkowania otrzymali jastrzębianie. Niebawem dostępna ma być dla nich także miejska aplikacja.

- W aplikacji będzie można zapoznać się z programem wydarzeń kulturalnych w naszym mieście i aktualnym repertuarem jastrzębskiego kina - już jakiś czas ten informowała rzecznik prasowa jastrzębskiego magistratu.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto