MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jeśli lokata, to tylko w małym banku

Łukasz Pałka
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej najprawdopodobniej zdecyduje o czwartej już w tym roku podwyżce stóp procentowych o 0,25 pkt proc. Martwią się ci, którzy spłacają kredyty hipoteczne w złotówkach, bo ich raty już ...

Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej najprawdopodobniej zdecyduje o czwartej już w tym roku podwyżce stóp procentowych o 0,25 pkt proc. Martwią się ci, którzy spłacają kredyty hipoteczne w złotówkach, bo ich raty już wzrosły co najmniej o kilkadziesiąt złotych. Podwyżka stóp powinna jednak oznaczać, że bardziej opłaci się oszczędzać, bo podskoczy oprocentowanie bankowych lokat.

O ile jednak bankowcy z chęcią podnoszą koszt kredytów, o tyle z pomnażaniem naszych oszczędności już się ociągają.
Jak sprawdziliśmy wspólnie z firmą doradczą Open Finance, najkorzystniejsze warunki lokat dają klientom małe banki, które najbardziej walczą o klientów. Nic dziwnego, bo przecież im więcej depozytów zbiorą, tym więcej kredytów będą mogły udzielić. A właśnie na nich banki zarabiają dzisiaj najwięcej.

O podwyżce oprocentowania swojej lokaty zdecydował wczoraj Toyota Bank. Poziom rocznej to teraz 5,75 proc. Jeszcze na początku roku bank dawał klientom tylko 4,2 proc. Widać więc, że z nawiązką uwzględnił trzy tegoroczne podwyżki stóp procentowych - w sumie o 0,75 pkt proc. Oprocentowanie na poziomie co najmniej 5 proc. oferują także: Raiffeisen (5 proc.), Millennium (5 proc.), a także AIG Bank (5,5 proc.).

Od początku roku podniosły one oprocentowanie lokat o ponad 1 proc. W tyle za nimi pozostają jednak największe banki. W bankach Pekao SA i BPH oprocentowanie lokat nawet nie drgnęło. W tym pierwszym wynosi ono 2,6 proc., a w drugim zaledwie 1,5 proc. Za to PKO BP podniosło oprocentowanie lokat symbolicznie - z 2,85 proc. do 2,95 proc. Nie dość, że banki nie uwzględniły podwyżek stóp procentowych, to oprocentowanie lokat jest w nich mniejsze niż sięgająca 3 proc. inflacja, która zjada nasze oszczędności.

Na wysoką podwyżkę oprocentowania lokat zdecydował się w tym roku Multibank, w którym skoczyło ono z 2,9 proc. do 4,6 proc. Zdaniem Mateusza Ostrowskiego, eksperta z Open Finance, atrakcyjna lokata w banku może zadziałać na klienta jak przynęta. Bo ten nie dość, że przeniesie do banku wszystkie swoje oszczędności, to jeszcze może powierzyć mu prowadzenie rachunku czy zaciągnąć kredyt. Coraz większym powodzeniem będą się także cieszyć wprowadzone już w większości banków konta oszczędnościowe. Różnią się one od lokat tym, że dają możliwość korzystania ze swoich pieniędzy bez konieczności blokowania ich jak na lokacie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto