Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już w piątek pierwsze akordy projektu „Chełmek Fabryka – miejsce, pamięć, kultura”

Monika Pawłowska
„Chełmek Fabryka - miejsce, pamięć, kultura”, to cykl zdarzeń artystycznych, warsztatów, wykładów i koncertów, których kanwą i inspiracją jest kulturowe dziedzictwo dawnej Polskiej Spółki Obuwia „Bata” oraz nieistniejącego już kombinatu „PZPS Chełmek". Industrialna przeszłość miasteczka wydaje się być idealnym miejscem do twórczych poszukiwań oraz działań odbudowujących tożsamość mieszkańców. Projekt rusza już w piątek 21 sierpnia.

- Głównym celem zadania jest ułatwienie dostępu do dóbr kultury możliwie jak najszerszej i licznej grupie osób

- mówi Waldemar Rudyk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Chełmku. - Przedsięwzięcia realizowane będą w nietypowych miejscach i przestrzeniach, jak dawna fabryka, nadbrzeże Przemszy, dworzec kolejowy czy robotnicza kolonia. Efektem będzie ukazanie walorów lokalnego dziedzictwa oraz wzbogacenie oferty edukacyjno-kulturalnej dla mieszkańców Chełmka i okolic - dodaje.

Pierwsze akordy projektu będzie można usłyszeć w piątek 21 sierpnia o godz. 19 w zielonej strefie przed MOKSiR przy pl. Kilińskiego 3. Będzie można zobaczyć wystawę obrazów ulicznych prof. Piotra Jargusza „Buty Viatorisa” oraz wysłuchać koncertu Sebastiana Madejskiego „Pośpiewy fragmentaryczne”.

Prof. Stanisław Sobolewski napisał o prof. Piotrze Jarguszu: "Jest uznanym polskim artystą, w sposób szczególny emocjonalny związanym z Krakowem... Najczęściej rezygnuje z pokazów w galeriach sztuki czy muzeach. Nie tradycyjne świątynię sztuki lecz dzisiejsza ulica wielkiego miasta, z całym zgiełkiem, chaosem, konwulsyjnych pędem, stanowi kontekst ekspozycji artysty. Świadom przytłaczającej siły tego otoczenia, nieprzemijającej agresji i krzyku komercyjnych plakatów, reklam, tego współczesnego ,,targowiska próżności" Jargusz wdziera się w ten świat ze swoją propozycją. Szary papier pakowy, oszczędne minimalistyczne działania malarskie, wyłaniające się z barwnej sieczki, budzą najpierw zdziwienie, potem zaciekawienie, potem prowadzą do chwili zatrzymania w pędzie i refleksji nad kondycją naszą ludzi XXI wieku. "

Z kolei Sebastian Madejski, to od 25 lat lider formacji progresywnej Beltaine Improved, z którą to zdobywał wiele nagród i nagrywa płyty. Wokalista o niespotykanej skali głosu i multiinstumentalista, współpracujący niegdyś z Władysławem Komendarkiem, Wojciechem Konikiewiczem czy Maciejem Cierlińskim. Obecnie współtwórca etno-elektronicznych Tańców snu z Indią Czajkowską, folk-gotyckiego Loopus Duo z Robertem Jaworskim i art-melancholijnego duetu z Liz Katrin - Dama Kruk.

W ramach projektu łącznie odbędzie się 12 wydarzeń poświęconych sztuce, literaturze i poezji, w tym miesiącu jeszcze dwa: 25 i 28 sierpnia.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. W ich trakcie obowiązywać będą zasady bezpieczeństwa epidemiologicznego.

FLESZ - Czy Polacy wrócą do kin?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Już w piątek pierwsze akordy projektu „Chełmek Fabryka – miejsce, pamięć, kultura” - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto