Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienice na ul. Mickiewicza w Oświęcimiu dostaną drugie życie. OTBS rozpoczyna renowację zabytkowych budynków. Wizualizacje, zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Wizualizacja kamienic przy ul. Mickiewicza 2-4 w Oświęcimiu po renowacji
Wizualizacja kamienic przy ul. Mickiewicza 2-4 w Oświęcimiu po renowacji Materiały Oświęcimskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego
Rozpoczyna się remont połączony z renowacją zabytkowych kamienic na ul. Mickiewicza 2-4 w Oświęcimiu. Dwa okazałe stare budynki na oświęcimskiej starówce dostaną drugie życie za sprawą Oświęcimskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Przejdź do galerii i zobacz wizualizacje kamienic po renowacji.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Rozpoczyna się renowacja zabytkowych kamienic na Starym Mieście w Oświęcimiu

Na dniach mają ruszyć prace remontowe i renowacyjne kompleksu dwóch okazałych kamienic leżących u zbiegu ul. Mickiewicza i Małego Rynku.

- Projekt przewiduje, że będzie tam 19 mieszkań, dwa lokale usługowe oraz część podziemna. Budynki wyposażone zostaną w urządzenia oparte na nowoczesnych technologiach, na przykład w związku z ogrzewaniem - podkreśla Tyberiusz Kornas, prezes Oświęcimskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Wizualizacja kamienic przy ul. Mickiewicza 2-4 w Oświęcimiu po renowacji
Wizualizacja kamienic przy ul. Mickiewicza 2-4 w Oświęcimiu po renowacji Materiały Oświęcimskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego

Jest to kolejne przedsięwzięcie OTBS związane z rewitalizacją zabudowy Starego Miasta. W ten sposób spółka wybudowała nowe domy, jak na rogu Sienkiewicza i Mickiewicza oraz przy placu Słonecznym lub poddała renowacji. Tak z kolei było w przypadku budynków przy ul. Piastowskiej oraz na Rynku, gdzie teraz znajduje się hostel Polin.

Wizualizacja kamienic przy ul. Mickiewicza 2-4 w Oświęcimiu po renowacji
Wizualizacja kamienic przy ul. Mickiewicza 2-4 w Oświęcimiu po renowacji Materiały Oświęcimskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego

Efekty renowacji dwóch kamienic na Mickiewicza będzie można zobaczyć w przyszłym roku. - Przewidujemy, że prace potrwają około 12 miesięcy - dodaje prezes OTBS.

Całość projektu od przygotowania przez realizację znajduje się pod okiem służb konserwatorskich.

Wyjątkowe kamienice w krajobrazie starówki w Oświęcimiu

Pierwsza powstała kamienica od strony ul. Stolarskiej. Charakteryzuje pruskim stylem, uwagę przyciągają nieotynkowane cegły. Z czasem dobudowana została druga, widoczna od Rynku Głównego.

- Obie są wyjątkowymi kamienicami. W Oświęcimiu nie znajdzie się podobnych - zauważa Łukasz Szymański, kolekcjoner i miłośnik historii ziemi oświęcimskiej. - Gdy powstały, ich adres to było Mickiewicza 100 – dodaje.

Ulica Mickiewicza w Oświęcimiu przed wojną wyróżniała się zabudową. Z prawej na bliższym planie kamienice, których  właścicielem był Henoch Hennenbe
Ulica Mickiewicza w Oświęcimiu przed wojną wyróżniała się zabudową. Z prawej na bliższym planie kamienice, których właścicielem był Henoch Hennenberg Zbiory Łukasza Szymańskiego

Dr Artur Szyndler z Centrum Żydowskiego przypomina, że ich właścicielem przed wojną był długoletni radny miejski Henoch Hennenberg, urodzony 1862 roku w Wiśniczu Nowym. W Oświęcimiu zajmował się wyrobem wódek i likierów oraz prowadził restaurację.
Z rodziną Hennenbergów spokrewniony był, mieszkający nieopodal przy obecnej ulicy Piastowskiej, Dawid Naftali Bochner. Bochner, zajmujący się zawodowo handlem drewnem, pełnił funkcję przewodniczącego oświęcimskiej gminy żydowskiej, prawdopodobnie w latach 1916-1929, a także był miejskim radnym. Był ponadto spokrewniony ze słynnym chrzanowskim cadykiem Szlomo Bochnerem.

Henoch Hanneberg zmarł w Oświęcimiu w 1937 roku. Po wojnie rodzina Hannebergów zaczęła poszukiwać śladów swoich przodków w mieście nad Sołą. W 1979 roku na cmentarzu żydowskim w Oświęcimiu nagrobek Henocha odnaleziony został przez jego wnuka Jacoba Hennenberga.

Podjął on starania o przetransportowanie go do USA. Udało się to i w ten sposób nagrobek Henocha Henneberga umieszczony został na King Solomon Cemetery w Clifton w New Jersey obok miejsca pochówku innych członków rodziny.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto