Keeza IV liga. LKS Jawiszowice nie dał rady Unii Oświęcim w derbach powiatu oświęcimskiego. Udane „łowy” Arkadiusza Czapli [ZDJĘCIA]

Keeza IV liga piłkarska w Małopolsce (grupa mistrzowska): LKS Jawiszowice - Unia Oświęcim 1:2 (1:1) Fot. Jerzy Zaborski
W derbach powiatu oświęcimskiego keeza IV ligi piłkarskiej w Małopolsce (grupa mistrzowska), LKS Jawiszowice przegrał na własnym boisku z Unią Oświęcim. O zwycięstwie przyjezdnych zdecydował geniusz Arkadiusza Czapli, który jest nie tylko królem pola karnego, ale sam także potrafi wykończyć swoją akcję.

Zobaczcie filmową opowieść meczu Jawiszowic z Unią Oświęcim z wypowiedziami zawodników:

Autor: Jerzy Zaborski

W pierwszej połowie oba zespoły zasłużyły na gola, ale pierwsi dokonali tego oświęcimianie; po zagraniu z lewej strony przez Igora Lewandowskiego, wbiegający przed pole bramkowe Arkadiusz Czapla tylko przyłożył nogę i Eryk Płonka skapitulował.

- Takie podanie smakuje tak samo, jak gol – powiedział Igor Lewandowski. Zdolny 18-latek w drugim meczu z rzędu wyszedł w podstawowym składzie.

Miejscowi mieli szansę do błyskawicznego wyrównania; po dograniu z rzutu rożnego przez Bartosza Ściślaka, głową uderzył Przemysław Pitry, lecz piłka odbiła się od poprzeczki (8 min). Oświęcimianie przed przerwą także trafili w poprzeczkę.

Gospodarze szukali remisu, ale przyjezdni kontrowali; po podaniu starszego z braci Szewczyków – Kamila, Michał znalazł się sam przed bramkarzem, lecz trafił wprost w niego. Zgodnie z obowiązującą w tej części zasadą wymiany ciosów, minimalnie przestrzelił Bartłomiej Gąsiorek. Ten sam zawodnik uderzył z pola karnego „na wiwat”, kiedy goście mieli kłopoty z wyprowadzeniem piłki sprzed własnej bramki.

Wreszcie Adrian Korczyk zdecydował się na solową akcję, kończąc ją golem, a chwilę później, po strzale Dawida Hałata, rewelacyjnie interweniował Eryk Adamski.

Po przerwie oświęcimianie zagrali bardziej agresywnie. Swoją postawę udokumentowali golem. Arkadiusz Czapla popisał się solową akcję, którą zakończył skutecznym strzałem w dalszy róg. Przyjezdni, chcąc uniknąć nerwowej końcówki, szukali trzeciego gola, ale zabrakło im szczęścia.

Tymczasem miejscowi z każdą minutą byli bardziej zdeterminowani w walce o uratowanie punktu. W 80 minucie domagali się karnego, lecz sędzia nie zareagował. Później, po akcji oskrzydlającej, na 5 metrze w piłkę nie trafił Dawid Hałat.** Z kolei w ostatniej akcji meczu, po dograniu Jana Wawaka z prawej strony, zamykający akcję Michał Płonka minimalnie przestrzelił.

- Piłka odbiła mi się od ramienia. Gdybym czysto trafił w nią głową, jestem przekonany, że wylądowałaby w siatce – stwierdził Michał Płonka.

LKS Jawiszowice – Unia Oświęcim 1:2 (1:1)

Bramki: 0:1 Czapla 6, 1:1 Korczyk 44, 1:2 Czapla 67.

Jawiszowice: E. Płonka – Gąsiorek (63 M. Płonka), Pitry, Radomski, Sitko – Kocemba (83 Kabara), Hałat, Ściślak (70 Herman), Pierlak – D. Płonka (75 Wawak), Korczyk.

Unia: Adamski – Ryszka, Dankowski, Gubała, Powała (46 Pacyga) – K. Szewczyk (90 Burda), Wilczak, M. Szewczyk (46 Snadny), Lewandowski (72 Babiuch) – Czapla (69 Ryś), Nowak.

Sędziował: Konrad Kolak (Stary Sącz). Żółte kartki: Wawak – Wilczak, Dankowski. Widzów: 150.

Inne mecze grupy mistrzowskiej:

Pcimianka – MKS Trzebinia 2:0, Dalin Myślenice – Wiślanie Jaśkowice 1:3, Sokół Kocmyrzów – Orzeł Ryczów 8:1.

GRUPA SPADKOWA:

Chełmek – LKS Śledziejowice 2:1, Puszcza II Niepołomice – Węgrzacanka 0:1, Clepardia Kraków – Garbarnia II Kraków 1:1, MKS Nowa Proszowianka – Orzeł Piaski Wielkie 1:1, Słomniczanka – LKS Rajsko 2:1.