Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedyś kościół, dziś apartamenty. Zobacz najciekawsze przeróbki starych budowli z całego świata

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Ten protestancki kościół o nazwie Cairms Memorial Presbyterian Church przez wiele lat służył wiernym w Melbourne w Australii. Pod koniec XX wieku piękną świątynię z piaskowca strawił jednak pożar. Budynek zyskał jednak nowe życie – wypaloną ruinę przekształcono w apartamentowiec, usuwając wcześniej wszystkie symbole religijne.
Ten protestancki kościół o nazwie Cairms Memorial Presbyterian Church przez wiele lat służył wiernym w Melbourne w Australii. Pod koniec XX wieku piękną świątynię z piaskowca strawił jednak pożar. Budynek zyskał jednak nowe życie – wypaloną ruinę przekształcono w apartamentowiec, usuwając wcześniej wszystkie symbole religijne. Wikimedia Commons/Donaldytong/domena publiczna (przycięte)
Gdy stary budynek przestaje być potrzebny, czasem udaje się znaleźć dla niego nową rolę. Efekty są niesamowite – te zdjęcia trzeba zobaczyć.

Gdy budynki tracą dotychczasową funkcję, a ich utrzymywanie przestaje się opłacać, ich los z reguły nie jest wesoły. W wielu przypadkach takie obiekty niszczeją latami lub są po prostu wyburzane, a ich miejsce zajmują nowe budowle. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Czasem pojawia się inwestor z zasobnym portfelem i pomysłem, jak tchnąć w stary obiekt nowe życie. Właśnie takie przypadki z całego świata prezentujemy w galerii.

Przeróbki budynków – sposób na ocalenie czy zniszczenie?

Przeróbki budowli, szczególnie historycznych, budzą wiele kontrowersji – jeśli zbyt mocno ingerują w wygląd oryginalnego obiektu, często pojawiają się zarzuty, że pod pozorem ratowania go budynek został po prostu zniszczony. Z taką krytyką często spotyka się np. nurt tak zwanego fasadyzmu. Chodzi o budynki, które niemal w całości rozebrano i zastąpiono nowymi, zachowując jedynie w charakterze dekoracji frontową ścianę czy zewnętrzną bryłę obiektu.

[QUIZ] Jesteś Polakiem? To pewnie wiesz wszystko o tradycyjnych polskich domach

Zwolennicy fasadyzmu pytają jednak, czy w obliczu braku funduszy na utrzymanie obiektu lepiej byłoby po prostu w całości go wyburzyć? Ich zdaniem pozostawienie fragmentu dawnej budowli pozwala połączyć historię ze współczesnością i dać obiektowi nowe życie, zachowując zarazem chociaż ślad jego pierwotnej funkcji.

Na pytanie, kto ma rację, trudno odpowiedzieć. Warto jednak zauważyć, że daleko idące przeróbki i modernizacje to często jedyny sposób, żeby po dawnym budynku cokolwiek pozostało. Widać to szczególnie w przypadku wielkoformatowych obiektów takich jak np. nieużywane centra handlowe, kościoły, więzienia czy browary, w przypadku których koszty utrzymania są zwykle ogromne. Aby taka budowla miała szansę przetrwać, musi zacząć na siebie zarabiać w inny sposób, np. jako hotel, apartamentowiec czy kawiarnia.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedyś kościół, dziś apartamenty. Zobacz najciekawsze przeróbki starych budowli z całego świata - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto