Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny apel do wojewody w sprawie uchwały antysmogowej. Ruszyła kontrola

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Po tym jak prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w liście do wojewody wysłał szereg zarzutów dotyczących prac nad uchwałą antysmogową, teraz w podobnym tonie wypowiada się fundacja Frank Bold. Jak się dowiedzieliśmy wojewoda przeprowadzi kontrolę prac nad uchwałą, ale jego urząd zastrzega, że to normalna procedura przy każdej uchwale. Urząd wojewódzki poprosił jednak o pewne wyjaśnienia urząd marszałkowski.

Fundacja Frank Bold przekazała wojewodzie małopolskiemu wniosek, aby skorzystał z przysługującej mu kompetencji i stwierdził nieważność zmiany uchwały antysmogowej jako sprzecznej z prawem. Przegłosowana przez sejmik zmiana odracza o prawie półtora roku (do końca kwietnia 2024 r.) termin wejścia w życie zakazu eksploatacji tzw. kopciuchów.

– Zmiana uchwały antysmogowej nie przyniesie żadnych korzyści dla społeczeństwa i samorządów. To niepotrzebne działanie, które odbije się na zdrowiu mieszkańców Małopolski, a nie poprawi sytuacji związanej z kryzysem energetycznym. Od palenia w „kopciuchach” węgla nie przybędzie, a wręcz przeciwnie – stare, nieefektywne urządzenia zużywają tego paliwa więcej – mówi Miłosz Jakubowski, radca prawny z Fundacji Frank Bold.

Fundacja wskazuje na szereg istotnych wad prawnych podjętej przez sejmik uchwały. Dotyczą one między innymi naruszenia upoważnienia ustawowego, sprzeczności z małopolskim programem ochrony powietrza, naruszenia unijnych przepisów dotyczących ochrony powietrza oraz nieprawidłowości w procesie opiniowania i konsultacji społecznych.

– Jeżeli uchwała podjęta została z istotnym naruszeniem prawa, obowiązkiem wojewody jest wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego stwierdzającego jej nieważność. Wejście w życie uchwały może mieć znaczące, negatywne skutki dla województwa. Docierają do nas sygnały od wielu mieszkańców, którzy chcą zaskarżyć uchwałę do sądu administracyjnego. Możliwe są także pozwy cywilne ze strony mieszkańców o zadośćuczynienie za szkody wywołane życiem w smogu – dodaje Jakubowski.

Do podobnych wniosków doszedł prezydent Krakowa, który wczoraj skierował do wojewody pismo wskazujące na liczne wady prawne uchwały.

Co na to urząd wojewódzki? Zapytaliśmy i dostaliśmy odpowiedź od Joanny Paździo, rzeczniczki wojewody małopolskiego:

"Uchwały samorządu terytorialnego podlegają ocenie nadzorczej Wojewody Małopolskiego. Oceniając te uchwały, organ nadzoru nie odnosi się do zasadności, rodzaju czy zakresu proponowanych rozwiązań, a wyłącznie do kwestii formalnych – do tego zatem, czy dany akt spełnia wymogi prawa.

W związku z przywołaną interwencją oraz wystąpieniem Prezydenta Miasta Krakowa Wydział Prawny i Nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie prowadzi standardowe postępowanie wyjaśniające, w toku którego m.in. wystąpi do organów samorządu województwa o zajęcie stanowiska w sprawie, w tym o odniesienie się do przedstawionych zarzutów. Wydanie ostatecznego stanowiska w sprawie oceny prawnej uchwały Sejmiku będzie możliwe po zapoznaniu się z dokumentacją przedstawioną przez samorząd województwa.

Termin na dokonanie przez Wojewodę Małopolskiego oceny nadzorczej wskazanej uchwały Sejmiku upływa 2 listopada 2022 r."

Dlaczego jesienią tak często chorujemy?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kolejny apel do wojewody w sprawie uchwały antysmogowej. Ruszyła kontrola - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto