Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kompromitacja! Obiekty obozu w Brzezince nadal będą w rozsypce

Monika Pawłowska
Krzysztof Piotrowski z Brzezinki mieszka w sąsiedztwie zrujnowanych ziemniaczarek
Krzysztof Piotrowski z Brzezinki mieszka w sąsiedztwie zrujnowanych ziemniaczarek Monika Pawłowska
Urzędnicy ze starostwa w Oświęcimiu, odpowiedzialni za stan zabytkowych obiektów po byłym obozie koncentracyjnym w Brzezince, otwarcie przyznają, że nie są w stanie zabezpieczyć tych budynków. Część winy, o czym już informowaliśmy, zwalają na wojewodę, któremu zarzucają, że nie dofinansowuje tego miejsca jak należy.

[mp]Tyle tylko, że z odpowiedzi, jaką dostaliśmy z Urzędu Wojewódzkiego w miniony piątek, wynika, iż obiekty po obozie są poza sferą działania wojewody, a zajmować się nimi ma właśnie nie kto inny jak starostwo. Jeśli nic się nie zmieni, po ziemniaczarkach i kwaszarni wkrótce pozostaną tylko wspomnienia i kupa gruzu. "Gazeta Krakowska" będzie w tej sprawie interweniować w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O popadających w ruinę obiektach, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, informowaliśmy w czwartek. Postanowiliśmy drążyć temat. Dotarliśmy do Jadwigi i Marka Raweckich, ekspertów UNESCO, autorów Planu Zarządzania dla Miejsca Światowego Dziedzictwa Auschwitz.

Czytaj także:**Oświęcim: zabytki z listy UNESCO to wielka ruina (ZDJĘCIA)**

- To skandal i kompromitacja - mówi Marek Rawecki. - Grzechem zaniechania obarczeni są wszyscy - od samorządu po ministerstwo. Jego zdaniem, nie zrobiono nic, by zachować relikty przeszłości, zaczęło się i skończyło tylko na rozmowach i konsultacjach, a pieniądze z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego są marnowane. Raport Najwyższej Izby Kontroli jest delikatny. - NIK poprosił mnie o opinię, moje zdanie jest takie, że nikt nie panuje nad dystrybucją pieniędzy - mówi Marek Rawecki. - Idea OSPR jest taka, że środki mają iść na uporządkowanie i zagospodarowanie strefy o-chronnej, a nie na remonty dróg w mieście, to jest zadanie samorządów. Jego zdaniem, bezczynność i brak wrażliwości doprowadziło te i wiele innych historycznych obiektów do ruiny. - Trzeba zatrzymać proces destrukcji, warto pokazać te obiekty i zatrzymać turystów na dłużej. Świat interesuje się Auschwitz-Birkenau, o czym świadczy liczba turystów odwiedzających to muzeum - dodaje Rawecki.

Na to liczy również wojewoda Stanisław Kracik, który przekonuje, że nie ma pieniędzy na odrestaurowanie ziemniaczarek i kwaszarni. - Jeszcze w poprzedniej kadencji fundacja Shoah była zainteresowana odnowieniem tych obiektów, ale się wycofała - wyjaśnia Wanda Trojan z biura prasowego wojewody. - Trzeba znaleźć ochotnika, który zainteresuje się tym tematem, który będzie miał serce i pomysł. To musi być lokalny gospodarz. Będzie go szukał m.in. wojewódzki konserwator zabytków. - Konserwator zaproponował, żeby część tych obiektów odremontować do stanu historycznego, a resztę pozostawić jako utrwaloną ruinę - mówi Wanda Trojan. Dodaje, że wszystkie samorządy powinny się zastanowić, co z tym zrobić. Wojewodę Stanisława Kracika martwi fakt, że obiekty niszczeją, ale sam nic nie zrobi. Do tematu wrócimy.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Ukradł wóz strażacki, żeby zobaczyć narzeczoną
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy
Skok do celu Adama Małysza: czytaj wszystko o ostatnim występie najlepszego polskiego skoczka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kompromitacja! Obiekty obozu w Brzezince nadal będą w rozsypce - Oświęcim Nasze Miasto

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto