Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrowersyjny Gross, nielegalny Isakowicz

Joanna Weryńska
Krakowskie oficyny wydawnicze zapowiadają na początek nowego roku wiele interesujących nowości. Ucieszą one czekających na nie z niecierpliwością moli książkowych, ale także - jak można się spodziewać - wywołają ...

Krakowskie oficyny wydawnicze zapowiadają na początek nowego roku wiele interesujących nowości. Ucieszą one czekających na nie z niecierpliwością moli książkowych, ale także - jak można się spodziewać - wywołają ogólnopolską dyskusję.

Stanie się tak na pewno w przypadku książki Jana Tomasza Grossa "Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie. Historia moralnej zapaści", która trafi do księgarń już 11 stycznia. To kolejny kontrowersyjny tom autora głośnych "Sąsiadów", od których rozpoczęło się ujawnianie na szerszą skalę prawdy o pogromie Żydów w Jedwabnem. Autor po raz kolejny dotyka bolesnej tematyki antysemityzmu. Analizuje doświadczenia wracających po wojnie do domów polskich Żydów, konfrontując je z najnowszymi polskimi i światowymi badaniami naukowymi na ten temat. Punktem kulminacyjnym tego socjologiczno-historycznego eseju jest reinterpretacja pogromu w Kielcach, uznanego za największy mord na Żydach dokonany w powojennej Europie.

- Amerykańskie wydanie ,,Strachu'' wywołało burzę polemik i komentarzy. Na pewno jest to lektura zmuszająca do myślenia i szczerej rozmowy - mówi Urszula Walka, szefowa działu promocji wydawnictwa Znak, którego nakładem wyjdzie książka Grossa.
W lutym możemy spodziewać się też książki, o której pewnie dużo będzie się mówić. Będzie to tom zatytułowany ,,Moje życie nielegalne'', dzięki któremu poznamy nieco inne oblicze ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, autora głośnych "Księży wobec bezpieki...". Znany z bezkompromisowości kapłan opowiada tym razem o swoim pobycie w seminarium i kresowych korzeniach.

- Ksiądz Isakowicz nazywa swoje życie nielegalnym, bo stale robił w nim coś nie tak, wykraczając poza ramy wyznaczone mu przez innych - wyjaśnia Urszula Walka.
- Wartka opowieść znacznie poszerza obraz nietuzinkowego kapłana, ostatnio kojarzonego wyłącznie z tematem lustracji.

A co nowego dla wielbicieli poezji? Na przykład ,,Litery cztery'' Ludwika Jerzego Kerna. Wybór wierszy i satyr z całego dorobku poetyckiego znanego satyryka krakowskiego ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego. To pogodna i ciepła, acz satyryczna opowieść o życiu w rodzinie, w pracy, wśród przyjaciół. Autor dobrodusznie wyśmiewa w niej nasze narodowe przywary. Natomiast w marcu, również nakładem WL, wyjdzie obszerny tom opowiadań Jacka Dukaja "W kraju niewiernych''. Wśród opowiadań znajdzie się m.in. ,,Katedra'', która otrzymała nagrodę Fantomu Polskiego im. Janusza Zajdla dla najlepszego opowiadania 2000 roku.

No i jeszcze "Marzec 68'' Piotra Osęki, który pojawi się nakładem Znaku, jak sam tytuł sugeruje, w marcu.
- Książka przedstawia szeroki obraz polskiego społeczeństwa - od członków partii, przez intelektualistów, aż po dojrzewającą do buntu młodzież. Piotr Osęka pokazuje czytelnikom, jak doszło do ,,wydarzeń marcowych'', jaki był ich przebieg i konsekwencje. Ważna, a jednocześnie przystępnie napisana książka - mówi Urszula Walka.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto