Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Sobieski w Jaworznie ogranicza wydobycie, skraca tydzień pracy i obniża wypłaty. Podobnie jest w pozostałych zakładach Tauron

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
W kopalniach Tauron Wydobycie skrócono tydzień pracy, ograniczono wydobycie i obniżono wynagrodzenia o 20 proc.
W kopalniach Tauron Wydobycie skrócono tydzień pracy, ograniczono wydobycie i obniżono wynagrodzenia o 20 proc. Tauron Wydobycie
Skrócony tydzień pracy z 5 do 4 dni, ograniczone wydobycie i 20 proc. obniżka pensji górników w kopalni Sobieski w Jaworznie. Tauron Wydobycie wprowadził działania osłonowe związane z kryzysem wywołanym przez koronawirusa. Zgodę wyraziły na to reprezentatywne związki zawodowe w spółce, która dzięki temu skorzysta z pomocy tarczy antykryzysowej. Podobnego porozumienia wciąż nie podpisali związkowcy w Polskiej Grupie Górniczej.

Tauron ogranicza wydobycie

Nie tylko Polska Grupa Górnicza boryka się z kryzysem wywołanym przez koronawirusa. Znaczący spadek zapotrzebowania na energię elektryczną w przemyśle, zwłaszcza w oparciu o węgiel kamienny odczuwa również Tauron Wydobycie, w skład którego wchodzi kopalnia Sobieski w Jaworznie.

Zakłady spółki zostały zmuszone do ograniczenia wydobycia (w pierwszym kwartale dzienna produkcja wynosiła 20 tys. ton węgla). Wszystko po to, aby nie generować zalegania węgla na zwałach, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do zatrzymania pracy kopalń.

- Chcemy ochronić nasze zakłady górnicze przed negatywnymi skutkami rynkowymi epidemii, dlatego w porozumieniu ze stroną społeczną podejmujemy zdecydowane działania zaradcze. Ograniczamy czas pracy i tym samym wdrażamy solidarne obniżenie wynagrodzenia zarządu i wszystkich pracowników Spółki o 20 procent – mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu TAURON Wydobycie.

Porozumienie w sprawie wdrożenia pakietu działań osłonowych dla zakładów górniczych zarząd TAURON Wydobycie podpisał z Reprezentatywnymi Organizacjami Związkowymi Spółki.

- Naszym nadrzędnym celem pozostaje utrzymanie i ochrona miejsc pracy w zakładach górniczych Spółki oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracy załóg górniczych TAURON Wydobycie i dostosowanie produkcji do aktualnej sytuacji rynkowej – podkreśla Tomasz Cudny.

Dodatkowy dzień wolny w tygodniu

Ograniczenie czasu pracy w wymiarze o 20 procent na trzy miesiące spółka wprowadzi na podstawie ustawy o Covid-19. W jednym dniu tygodnia w trzech kopalniach TAURONA ruch zakładów ma odbywać się tak samo jak w dniach wolnych od pracy.

- Rozwiązaniem, które ograniczy produkcję zakładów górniczych Spółki, utrzymując jednocześnie fronty wydobywcze, jest wprowadzenie obniżonego wymiaru czasu pracy. Specyfika funkcjonowania zakładów górniczych TAURON Wydobycie warunkuje, że optymalnymi dniami wolnymi będą środy. Pracownik wykonujący pracę w tym dniu, otrzyma zamiennie inny dzień wolny – mówi Tomasz Cudny.

- Stawiamy na aktywny dialog ze stroną społeczną i regularnie informowanie o sytuacji ekonomicznej Spółki w kontekście sytuacji rynkowej, stąd wdrożone rozwiązania w zakresie organizacji pracy zostały wypracowane w toku konsultacji z organizacjami związkowymi wszystkich zakładów górniczych
– podsumowuje prezes TAURON Wydobycie.

W kontekście negatywnych skutków ekonomicznych epidemii TAURON Wydobycie w ramach funkcjonujących instrumentów tzw. „tarczy antykryzysowej” wystąpi o rekompensatę, co częściowo pokryje straty Spółki.

Bez porozumienia w PGG

Podobną propozycję zaproponował związkom zawodowym zarząd Polskiej Grupy Górniczej, która zatrudnia ok. 41 tys. osób. Produkcja na trzy miesiące miała zostać ograniczona do 4 dni w tygodniu, co z kolei przełożyłoby się na 20 proc. obniżkę zarobków. Związki zaproponowały własne rozwiązanie, które odrzucił zarząd PGG.

Po konsultacjach z wicepremierem Jackiem Sasinem, związkowcy oznajmili, że porozumienie podpiszą, ale pod warunkiem wdrożenia programu naprawczego. Obawiają się, że trzymiesięczne wyrzeczenia górników mogą nie zapobiec i tak kolejnym cięciom, a nawet zwolnienion.

Spółka odpowiada, że obecnych warunkach nie jest możliwe stworzenie takiego programu. Może to się stać dopiero, kiedy gospodarka na dobre ruszy.

Bez porozumienia ze związkami zawodowymi PGG nie może skorzystać z mechanizmów tarczy antykryzysowej. Brak działań osłonowych - według wyliczeń spółki - może w ciągu trzech najbliższych miesięcy zakończyć się stratą w wysokości 700 mln zł, co z kolei grozi upadłością.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto